Jarla Trafikskola

Jag tog mitt körkort där okt 16 och är väl egentligen nöjd.

Jag gick dit, öppnade plånboken och två månader senare hade jag mitt körkort, visst någon lektion för mycket kanske. Men i och med att jag körde upp 6 okt så ville jag vara 100% på att jag skulle klara det, eller iallafall vara så förberedd som möjligt.

Min uppfattning är att lärarna är väldigt duktiga med lång erfaranhet. Bra parkeringsmöjlighet om man kommer med bil. Jag tog gårdslektioner för manöverdelen och sen intensiv för trafiken.
 
Jag är också väldigt nöjd. Första lektionen i sluter på April och fick kortet nu igår. Jag misslyckades med första uppkörningen (helt mitt eget fel) och dom lyckades fixa en ny uppkörning veckan efter. Bra support och jag har nog övningskört med alla lärare dom har. De olika lärarna har olika profil och man passar väl bättre och sämre med dom, men jag tycker att jag fått bra hjälp av alla, och även dom jag inte matchat så bra med har hjälp mig framåt mot kortet med nån kommentar eller nån insikt som jag inte lyckats få av dom andra lärarna.

Visst, man kan såklart få mc-kort mycket billigare om det är det viktiga, men jag fick kortet på 2,5 månader inklusive missad uppkörning.

Håller dock med om deras kläder. Men jag köpte eget halvvägs så jag kör med egna kläder. Måste ju köpa eget när jag är klar iaf, varför inte köpa det lite tidigare.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top