Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Men det måste väl gå att köra mycket snabbare än så??
dom hade kanske kunnat kapa några tusendelar till genom att köra med ännu mindre)
Men det måste väl gå att köra mycket snabbare än så??
Att köra fort på slingerbulten kräver precis det som krävs för att köra fort på Nürburgring - jämn körning för att forcera sektionerna som har svepande kurvor som annars stjäl tid, faktiskt mer tid än vad en lägre toppfart på rakorna gör!!![]()
Med det vill jag ha sagt att en effektstark moppe utan väghållning är klart sämre än en 600'a med välinställ fjädring!!![]()
Håller helt med.![]()
Ja jävlar..
Killarna har skramlat ihop en massa vakter, druckit red bull, filat ekrarna på mopparna och kllivit upp i svinottan (06:30 när halva stockholm är på väg till jobbet) ska ta rekord på bulten å va fränast på stan.
Men.. 99% av befolkningen ser dem som moppefuckon, ingen på siten är imponerad och de är äntagligen bara fränast i stan när alla andra åkt hem..
spärrar man av vägen för all trafik och kan använda hela vägen utan att vara orolig för möten så visst.
Säkert ner mot 4.30-4.40 tider, el ta en banracing hoj med rubbet så säkert lägre..
Vem vet...
http://www.youtube.com/watch?v=w-ZBQzMq-3w&fmt=6
Kanske ?
Vill också tilllägga att vi la ner mycket tid på att " studera " bulten, lära oss minsta lilla bit av vägen.
Detta var som sagt inget infall vi fick på fredagskvällen.
Kör med insidan och vet om era begränsningar![]()
Kör du Biturbo så sitter jag bakpå med ett ridspö för att få fart på dig!!![]()
Efterssom jag är vaken och uttråkad får jag ordmärka lite..![]()
06:30 en lördag är knappast halva stockholm på väg till jobbet![]()
Ahh.. My bad.
Nästan lika korkat ändå.. Skulle varit intressant att se hur vakterna hade täckt upp för när "gubben Lundmark" körde upp traktorn från ängen.
Faan vad förbannad jag skulle bli om det stod nån snubbe och stoppade mig på väg till jobbet..
man ska inte jobba lördagar..![]()
Dom som redan är på vägen är inte faran. Dom stoppade nog bara påfarts trafik om dom hörde gixxern komma ylandes på andra sidan böjen.Kör man en väg som bulten kan man knappast räkna med att den är tom.. "vakterna" var nog snarast en hjälp på vägen att hålla borta folk som körde på vägen i samma riktning som föraren..
Då kan det bli som för Adrian Archbald på Iom 2005. Låg först till typ sista kurvan, när soppan tog slut![]()
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |