Jaha, ännu mer kvadd - behöver hjälp

Zilversurfer

Så, in i träsket igen
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Stan
Hoj
RSV4 Factory
Tja, då har man verkligen kollat hojen. Gaffeln är som sagt sne ( väldigt lite ). Mitonga klarade inte räta den - vilket jag inte riktigt förstår ( inner ben + ytterben 10000,00 ) nej tack! Sen är även bakfälgen ngt skev ca 2 mm. Är det ngn som vet var man kan räta - gäller även broms skiva, går dessa att räta ? Bak ramen har jag rätat hyffsat själv, har även svetsat fotpins fästena.

Tyvärr blir det inte mer körande iår.

Har för mig att Chrille fick sin fälg rätad stämmer detta ?

Mvh//ZF
 
Har kontakt med en kille som riktar fälgar, en del går inte om de är för skeva, eller snarare skeva på "fel" sätt, för stora risker att de spricker då, men han har rätat ut fälgar som sett ut som S till nyskick.
Han kan nog ta en titt på dina gaffelben också. Han är ruggigt duktig, säger han att det inte går, så går det inte, men fixar som sagt det mesta.
 
oFFkeFF skrev:
Har kontakt med en kille som riktar fälgar, en del går inte om de är för skeva, eller snarare skeva på "fel" sätt, för stora risker att de spricker då, men han har rätat ut fälgar som sett ut som S till nyskick.
Han kan nog ta en titt på dina gaffelben också. Han är ruggigt duktig, säger han att det inte går, så går det inte, men fixar som sagt det mesta.

Yes babe ! värt ett försök. Det är absolut inga problem om han bor i tokholm, reser mycket i arbetet så jag kan ta med dem på tjänsteresan. Kan du vara vänlig att ge mig hans tel nummer via PM så vore jag hemskt tacksam. eller om du själv vil förmedla.

Tach Mvh//ZF ( du ger mig lite mer hopp )
 
Re: Re: showa-gaffel

oFFkeFF skrev:
Han får ju ägna sig åt att bygga om gaffeln för att få på sina radialok, har man inte verkstad trillar priset nog iväg..

Gaffeln på bilden kommer INTE från någon 916/996/998... lögn å förtal av surkrauten..

Gaffelbryggorna ser mer ut att stämma med en SSie, å den gaffeln skiljer sig internt från 916serien...

/B
 
Fälgrikt en firma i närheten av Helsingborg som fixar det mesta
042 - 791 40
Innerbenen borde gå att rikta om det inte är några veck på dom
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top