Jag har slutat med sporthoj

Plåtniklas skrev:
2267205 Går skitbra att glida med sporthoj. Jag gled säkert.. 15 meter på asfalten.
:näsblod

Jag flög ca 15-20 meter... innan jag gled minst 50 meter. (Hade det inte vart för inblandningen av vajerräcket, så hade jag säkert glidit längre! :näsblod :näsblod :näsblod
 
Tycker visst det är nice att glida omkring på sporthoj. Dock är glida inte att köra omkring i max tillåten hastighet! Beroende på vägen så kan man glida på i ett rätt hyfsta tempo, men ändå köra avslappnat och titta på kor och annat trevligt som finns i vår svensk natur. Det är glida för mig iallafall, och det kommer jag INTE att skaffa en meanstreak eller liknande för.

/Pajje
 
Skall man bara åka och fika duger ju vilken gubbhojj som helst...

Fast alla har väl haft diskussionen med Nisse 55år som minsann kör ifrån en dom första 100m med sitt skepp med äkta båtmotor.

Allas intressen är ju olika, och jag har förståelse för att man vill ha en lugnare hojj med tanke på familj och sånt. Men att köra glidarhoj är ju helt annan åkning än sporthoj, går ju inte att jämföra.
 
Lorge skrev:
2270057 Skall man bara åka och fika duger ju vilken gubbhojj som helst...

Fast alla har väl haft diskussionen med Nisse 55år som minsann kör ifrån en dom första 100m med sitt skepp med äkta båtmotor.

Allas intressen är ju olika, och jag har förståelse för att man vill ha en lugnare hojj med tanke på familj och sånt. Men att köra glidarhoj är ju helt annan åkning än sporthoj, går ju inte att jämföra.

Sant. men....tiden med småbarn, då hade jag de värre sporthojarna , turbogixxer, zx12r, motomartingixxer, osv...nu när ungrna är större, tja blandad kompot. Nytt projekt på G, kanske streetfighter maskin igen, eller Busa, har inte haft någon sådan, ännu. :yoparty
 
Jag hade en gixxer och en motard tills i våras..
Ont i knäna av den ena och ont i ryggen av den andra!

Köpte en MT-01 (twin 1670cc) och nu har jag bara ont i pitten av allt nuppande jag får hemma..
- fii faan vilken cool hoj älskling.. låter det numera!

Dessutom går den att svänga med och med lite trim så går den skapligt snabbt också..
Kolla mr Sato´s projekt i senaste Bike..
 
Last edited:
wannagofast skrev:
2270109 Köpte en MT-01 (twin 1670cc) och nu har jag bara ont i pitten av allt nuppande jag får hemma..
- fii faan vilken cool hoj älskling.. låter det numera

låter som ett kvalificerat i-landsproblem.... :hihi :hihi
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top