Jag dansar aldrig nykter eller hur fan hittar man takten?

Att dansa är som att ha sex. Det blir mycket bättre om man har taktkänsla och båda följer samma rytm. :fakta
 
Jag vill ju lära mig det, det var därför jag startade tråden.

Förstår det och det är positivt. I början kommer du ha fullt sjå bara att hålla reda på stegen. Har du tur kan du få dansa med en dam med bra taktkänsla som kan hjälpa till lite.
 
Jag vill ju lära mig det, det var därför jag startade tråden.

Du kommer fixa det. Jag och mina kompisar, killar och tjejer fick för oss att gå på buggkurs när vi gick i nian och killarna hade allt annat än taktkänsla. Själv var jag extremt blyg istället och vågade knappt röra mig.
Hela gänget kunde bugga som värsta dansbandspubliken efter avslutad kurs och uppepå det hade vi skitkul tillsammans med resten av folket på kursen.
Lycka till och fortsätt med påbyggnadskurs eller någon annan dans efter så kommer du ha brudarna i klasar efter ett tag, om inte annat så kommer 50-60 taggarna att jaga dig tills du längtar efter A_NN_As källare. :hihi
 
Det är ju därför man går kurs. För att lära sig saker :fakta :banana :3freak

Jo för det mesta lär man sig alltid något om man är villig. Har dock stött på karlar som inte varit villiga att förstå att de behöver jobba med taktkänslan och då blir det lätt olidligt att dansa med dem. :tummenupp
 
Jo för det mesta lär man sig alltid något om man är villig. Har dock stött på karlar som inte varit villiga att förstå att de behöver jobba med taktkänslan och då blir det lätt olidligt att dansa med dem. :tummenupp

Du får väl testa min taktkänsla på nästa SH-fest, för till årets har jag inte ens hunnit börja på kursen? :)
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top