Jag är inte gammal, jag är ny!

PellePe

Kopplar inte.
Gick med
18 Jan 2011
Ort
Vittinge!
Hoj
Kawasaki Z400 -83, Honda NC700SD och Monark M71 -47
Hej allihopa!

Ja egentligen har jag redan snokat runt här i tre år, men så tänkte jag att man kanske skulle ta och skriva nånting nångång? Jag tycker ni verkar ha riktigt skoj här emellanåt. :tummenupp

Det här med hojande började för 3½ år sen då moppen (En DBS Panter) spottade ur sej alla drev i växellådan och jag kände att det skulle vara trevligt med nåt som gick lite fortare. Inte för att jag körde moppe särskilt mycket, men nåt visst tvåhjuligt motordrivet behov har jag.

Jag hittade av en slump en dammig Kawasaki Z400 i ett stall som jag köpte (hojen alltså inte stallet), och med 20 gånger fler hästar skumpade den fram på skogsvägarna riktigt bra.
Sakta men säkert insåg jag att den nog går bra på vanliga vägar också, så det var lika bra att ta hojkort.
Kawan blev arselförflyttardevis, arbetsfordon och nöjesmicrotourer. Alla "prestigehojsåkare" tyckte den var asful och när jag skruvade på en läskback därbak för att öka nyttolasten blev kritiken än värre. Men som den individualist jag är så skiter jag fullständigt i det.

Senare köpte jag en Kawa Zephyr 400 (ovanlig modell) bara för att (1. Ha en till (2. 400 kubik räcker (3. Den ser modernare ut.

Tillsammans rullar dom ca 1500 mil per sommar och har avverkat troligen varenda småväg i norra mälardalen.

Gammelkawan hade en tid Microsquirtad tändning för att se vad en full 3D-mapp på tändningen kan åstadkomma. Några konkreta resultat gav det inte, så nu är det standardtändning igen.

Nu kommer jag inte på nåt mer.
/Pelle!1
 
Wälkommen!
Härligt att dra iväg första inlägget via en egen tråd! Reespekt :tummenupp;)
 
Tjenixen hej mors!

Möter jag nån av er i sommar är det klart som fan jag hälsar.
Drar ni om mig så vinkar jag bara till dom med backspeglar.. :tummenupp
 
Testar det här med att lägga in bilder....

Om det funkade så ska bilden illustrera hur knepigt det är att byta styrkrona om hojen saknar centralstöd och det varken finns krok i taket eller passande domkraft. Då blir de lite sport.



kawamek.JPG

Credit till Kamprad för bockarna..
 
*/ ?>
Nyheter
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

Back
Top