Jävla bensinpris!

http://www.bensinpris.se

dsoders2 skrev:
och nu har en j...la virvelvid sänkt 2 plattformar i mexikanska golfen så nu höjs det ännumera

vi borde inta norge!!!!!! suga ut natur resurserna och lämna skiten åt sitt öde


Har inte läst hela tråden, Men finns det ingen mack i närheten av er som har billig bensin ... Kolla länk http://www.bensinpris.se
 
Och II ?

Bensinen är ett ämne som e på tapeten som aldrig förr och den kostar på vissa ställen fortfarande runt 10.20-10.30 !

Ge dig inte in i en tråd om du inte kan tillföra något ...

Biifer skrev:
Alltså kostar inte bensinen 10:21 längre.
Prova att läsa vad tråden handlar om innan du ger dig i diskussionen nästa gång.
 
Gurra skrev:
Och II ?

Bensinen är ett ämne som e på tapeten som aldrig förr och den kostar på vissa ställen fortfarande runt 10.20-10.30 !

Ge dig inte in i en tråd om du inte kan tillföra något ...
Meningen med mitt inlägg var att förhindra/stoppa ett missförstånd. Inte mer. Sajk tror/trodde att trådskaparen tankade för 10,21kr igår och tyckte det var dyrt. Nu var det ju inte så, trådskaparen hade tankat för 1½ år sedan. Det är fortfarande dyrt, men inte i jämförelse med vad många andra bensinstationer tar för soppan.
 
Wimanski skrev:
Självklart så ska man vara misstänksam mot allt som bensinbolagen säger.

Ibland så utnyttjar de bara en "kris" eller ett läge i ekonomin för att försvara en höjning.

Om jag inte har helt fel nu så tror jag att oljan säljs alltid i dollar och det kan vara det som de syftade på med svag dollar. Men vad som skulle vara negativt med det, det är en annan fråga.

Japp, och minst lika misstänksam mot det regeringen säger...
 
Tankade för 8.18 i trollhättan för ett par dagar sedan. Rätt bra pris så det fick bli full tank, hela 14 liter gick det på :rofl Vissa väldigt sällsynta dagar ångrar man sig att man inte hade bilen med sig istället.
 
Ärligt talat, om vi någonsin ska sluta bränna fossila bränslen och gå över till förnyelsebart så måste bensinen bli så dyr så att "svensson" köper alternativa bilar mot det dom åker idag. Visst, vad skiljer om lilla sverige åker på brännvin eller vad det nu slutar på, när resten inte gör det men någon måste börja så enkelt är det.
Jag åker 6 mil om dagen till jobbet så det svider för mig med men tack vare detta jävla bensin/diesel pris så kommer jag inte köpa bensinbil nästa gång, då blir det etanol för hela slanten, jag åker billigare och herr gran mår bättre.

/Chrille
 
Chrille D skrev:
Ärligt talat, om vi någonsin ska sluta bränna fossila bränslen och gå över till förnyelsebart så måste bensinen bli så dyr så att "svensson" köper alternativa bilar mot det dom åker idag....

Resonomanget haltar eftersom Sverige har en av dom äldsta bilparkerna i världen mest pga. våra extrema skatter så folk har inte råd att köpa nya bilar :huvet . Dessutom så har man ju förbjudit folk att tanka etanol/metanol osv. i bilar som inte är certifierade för det.

Micke
 
Nu börjar det bli blodigt.
Jag åker 12 mil om dagen till jobbet.
Kostar soppan 13 kr/l och hojen drar 0,58 blir det ju 90 kr/dag.

Nu börjar det kommunala bli ett alternativ.





Sen tänker man att i bästa fall går samma sträcka att ta sig, dörr till dörr och tur och retur, på strax under fyra timmar.

Med hojen tar det ca en timme och en kvart. Det är bara att dra ner brallorna och bita i livremmen år farbror Nuder.

Att staten har en procentuell beskattning av soppan är ju horribelt.
Det borde ju vara en fast skattesats - då skullle ju inte heller oljebolagen kunna skylla ifrån sig som de gör nu. Men visst är läget extremt idag.
Vi får bara hoppas att soppapriset inte permanententas på den här nivån. :gnissla
 
Pluggen skrev:
... Sverige har en av dom äldsta bilparkerna i världen ...

Låter väldigt osannolikt. I världen? Möjligtvis i västvärlden, men knappast världen. Men du kanske har ordentligt på fötterna?

/A
 
Bygg om bilen till etanol och var lite busig! En justerbar bränsletrycksregulator räcker i de flesta fall. Mycket snack om att etanolen förstör bränslesystemet och annat men det är inte mycket fakta bakom dessa rykten.
 
ledb skrev:
Låter väldigt osannolikt. I världen? Möjligtvis i västvärlden, men knappast världen. Men du kanske har ordentligt på fötterna?
/A

Okej det kanske var att ta i, jag kan vara felinformerad, det kanske var västvärlden, tyvärr har jag ingen bra källa.

Micke
 
Gissningstävling: Vad tror ni bensinpriset ligger vid nyår då? Den som kommer närmast vinner äran.
Vad kostar en liter 95oktanig bensin på Statoil den 1/1 2006?
 
Biifer skrev:
Gissningstävling: Vad tror ni bensinpriset ligger vid nyår då? Den som kommer närmast vinner äran.
Vad kostar en liter 95oktanig bensin på Statoil den 1/1 2006?

14:26.

Bensinpriset kan ta sig i röven. :4skrika
 
Pluggen skrev:
...Sverige har en av dom äldsta bilparkerna i världen...
ledb skrev:
Låter väldigt osannolikt. I världen? Möjligtvis i västvärlden, men knappast världen. Men du kanske har ordentligt på fötterna?

/A
Pluggen skrev:
Okej det kanske var att ta i, jag kan vara felinformerad, det kanske var västvärlden, tyvärr har jag ingen bra källa.

Micke

Jag har däremot hört att Västkusten ( Göteborg m.m.) har Sveriges nyaste fordonspark. Detta på grund av att saltvattnet i luften gör att bilarna rostar mycket värre där än i övriga Sverige.

Vet någon om detta är sant, eller är det en ren myt?
 
Ja det är intressant att folk gnäller om bensinpriset. Skatten är för jävlig förvisso men totalpriset är ung. jämförbart med resten av europa.

Fattar inte folk att oljan håller på att ta slut? Det har man tjatat om i många år att oljan kommer att ta slut. Den dagen närmar sej med stormsteg och i takt med att den tar slut kommer oljepriset att stegras.
 
Nyheter
Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Back
Top