Istället för bromsbänk?

Smokey Hooker

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Påryd - tre mil från Kalmar
Hoj
Hayabusa, GSX-R 1100 -88, GSX 1100 -82, Ariel 350 -46
Hittade följande:
"LM-1 Digital Luft/Bränsle förhållande Lambda Mätare

Justera en motor för maximal effekt har tidigare krävt att man använder bromsbänk eller rullande landsväg och med hjälp av deras utrustning mäta motorns bränsleblandning vid olika varvtal.

Med en LM-1 Bredbands Lambda mätare kan du själv ha full kontroll på hur det ligger till med bränsleblandningen för din motor."
Läs vidare på http://www.hqtec.se/index.asp?page=lm1.html

Det ger ju inte några värden på effekt och vrid men vad jag undrar är om man kan mappa sin PC2 med hjälp av en en sådan Lambdamätare?
 
Den verkar fin den där funderar på en själv men ja tvivlar på att du har nån större nytta med den att mappa din pc2
då det är ett trottelstyrt sprut vilket kräver att du har exakt samma trottelläge hela vägen upp låg å dellasterna kan man kanske klara att hålla i ett simulerat gata/bänk pull men det går nog lite fort på slutet hehe


Den skulle dock va fin att kolla A/F värdena i hög motorvägs fart å kolla gentimot va bänkens lambda har visat


till mitt DTA sprut skulle en sådan vara ypperlig då den går att återkoppla direkt mot sprutet å köra autotune

har själv hållit på i en veckas tid nu å försökt få fart på en lånad bredbandare

men de vill sig inte

Peter
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top