Irriteande oljeläckage

tygfot

Ny medlem
Gick med
3 Sep 2007
Ort
Göteborg
Hoj
Honda VTR1000F, 1980 Honda 900F
Tja

Haft motorn ner i vinter och renoverat lite här och där. Startade upp den igår och märkte att den läcker olja på två ställen där jag precis satt dit nya packningar kopplingskåpan och vid ett ställe på sumpen otroligt irriterande. oljan läcker från kopplingskåpan även när motorn inte går så det och vid sumpen när motorn går. Vad skall man gåra åt detta jag vågar intre dra skruvarna mer har redan knäckt ett gäng under renoveringen och trött på att återställa sånt :)
skall jag prova att sätta tillbaka packningarna med extra loctite flänstätning (den blåa siliconen) eller skall man skaffa tjockare packningsmaterial och skära ut nya packninger? är det någon som har några smarta ideer välkomnas dom

Mvh
Claes
 
Har du skurit ut packningarna själv? Har dom isf exakt rätt passform?
Eller kan det vara så att du har grader/jack i ytorna som det ska täta mot? Var allt helt rent när du skruvade ihop det? Skräp kan både skada packningen och göra så att det inte blir helt tätt.
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top