Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
För mig handlar det bara om att låsa upp den dumma operatörs låsningen.. Kan förstå att de låser telefonerna, men ett år utan möjlighet att låsa upp är vansinne![]()
hehe! jag har gjort ett uppdrag nyligen åt en slags tele operatör. Man kan väl lugnt säga att konkuransen är stenhård. Generellt går operatörerna breakeven (kostnad för nät/ev. mobiltelefon etc.) en månad innan avtalet med kunden går ut. Man kan vad jag förstått det alltså först börja tjäna pengar på en kund då. Om man räknar lite på det så ser man ganska snabbt hur operatörerna flyttar runt marginalerna på sina olika kostnadsposter, ganska avancerat och genialiskt, men lite surt också om man som kund inte är medveten om det och tar fram sin egen miniräknaren.
Vad har du för modemfirmware?

Jo, att de låser upp kunderna på massa månader kan jag förstå! Men att de låser telefonerna? Jag köpte den begagnad och har ju inget med den operatören att göra.. De får ju inte mig som kund heller.. De förstör bara andra hands värdet..
Har 05.15.04![]()
http://www.techsliver.com/updated-ultrasn0w-unlock-ios-421-iphone-3gs-3g-basebands/
Eller?
Skickat med den näst senaste tekniken inom data/multimedia.
alla upplåsningar verkar bygga på att man byter baseband..med handen på hjärtat, de flesta tweaks och appar jag tar ner via Cydia betalar jag gärna för, bra jobb skall ha sin rättmätiga ersättning.
Sen visst har man tagit ner crackade grejjer också, ibland för att testa då det inte funnits "prova på" osv och nån gång för att man kännt sig snål just då. Men vill nog påstå att merparten är ärligt betalt för. Så.. precis som powerglide säger, det är främst för att komma åt andra funktioner och appar.
Å andra sidan, är det många som JB'r, bara, för att komma åt saker gratis.
Men inte alla.
Numera uppdaterad till 4.2.1 och på banan igen med senaste greenpoison. Känns bra.![]()

En Appleägare som erkänner att fängelset faktiskt är inlåst. Cred till dig![]()

Fängelser brukar vara låsta
tack...? Men om jag ställer frågan såhär, har du bytt fälgar på din bil någon gång? Jag tillhör dem som ser det som en självklarhet att om jag kan, då också kunna göra mina egna inställningar efter mina egna behov.
Sen förstår jag varför den är låst å andra sidan, ju mindre användaren kan ställa till det själv desto mer fungerande produkt har du i slutändan. Plus alla fördelar företaget har att styra sina kunder.
Ibland är det rätt skönt att det är så uppstyrt, slippa sitta i "evigheter" för att få till en maskin som man har, på sitt sätt. Men vissa saker "måste man" bara ändra.
Och nu, måndag, ännu en fantastisk vecka framför en. Ha en go sådan!![]()
Jag kan inte hålla med mer. En jailbreakad iPhone är en fantastisk produkt, men ju mer man fipplar med den desto mindre är den felfri.
Den blir mer och mer som en Androidenhet då....

Såg på elgiganten att de skulle börja sälja en Iphone 4 den 23/2 som var 300dyrare och med annat artikelnummer än deras andra?
Uppdateringar?
http://www.elgiganten.se/product/telefoni-gps/mobiltelefoner/IP432GBBLTNS/iphone-4-32gb-svart
Jo, att de låser upp kunderna på massa månader kan jag förstå! Men att de låser telefonerna? Jag köpte den begagnad och har ju inget med den operatören att göra.. De får ju inte mig som kund heller.. De förstör bara andra hands värdet..
Enda skillnden verkar vara vilken operatör (telenor/tele2) den är låst till.
Jag JBade om min med 4.2.1 och tappade repos, har sinful och hackulos, vilka mer är bra ?
Jag JBade om min med 4.2.1 och tappade repos, har sinful och hackulos, vilka mer är bra ?
Taltolkning i Google Translate för iPhone.
|
|
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN
Pressrelease; Visby, 2025-1... |
|
|
2026 års YAMAHA XSR900 GP
Yamahas Sport Heritage-seri... |
|
|
Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger
Yamaha Motor firar sitt 70-... |
|
Smarta garageprylar från IVON!
IVON motorcykellyft, 450 ki... |
|
|
|
Med ny V-twin och monocoque-ram
Ducati presenterar nya Hype... |
|
|
Slutstrid i MotoGP
MotoGP-säsongen börjar lida... |
|
|
CFMOTO V4 SR-RR
CFMOTO presenterade sitt pr... |
|
|
Honda V3R 900 E-Compressor
Honda V3R 900 E-Compressor ... |
|
|
Indian Concept Girder – En framtidsvision?
Indian Concept Girder är en... |
|
|
Yamaha R7 får stor uppgradering!
Yamaha R7 får en nängd uppg... |