iPhone appar för resande hojåkare.....

Hell

Mobilis in mobil
Gick med
5 Jul 2007
Ort
Stockholm
Hoj
BMW R1200GS Adv -09. Ural Ranger -15. Royal Enfield Classic 500 -19.
Vet inte om detta gjorts tidigare men jag tänkte lägga upp en tråd med tips om appar som kanske kan intressera resande hojåkare. Om det redan finns en sån tråd kanske någon moderator kan flytta över inläggen till den befintliga tråden. Sökte men hittade ingen.

Först ut......

"Greatest Road Motorcycle Rider GPS Road Finder". Lite open source-stuk då användare själva lägger till sina favoritvägar. Jag la upp Transalpina. :)

http://itunes.apple.com/us/app/greatest-road-motorcycle-rider/id347927456?mt=8

Gratis för tillfället men tillverkaren har flaggat för att dom kanske kommer ta betalt för appen framöver.

Tips no 2.....

"UD Resklar".

http://itunes.apple.com/se/app/ud-resklar/id441456703?mt=8

App gjord på uppdrag av Utrikes Departementet där man kan hitta reserekommendationer och mycket info om dom flesta om inte alla länder man kan tänkas att vilja resa till på motorcykel. Och även några som man kanske inte kan tänkas vilja resa till. Även denna app är gratis.

Tips no 3:

iCurrencyPad. Valutaomräknare som funkar även om man inte har tillgänglig internetuppkoppling. Då använder den senaste uppdateringen av databasen och om man är uppkopplad kan man uppdatera valutakurserna direkt. Bästa valutaomräknaren jag provat. Kostar 7 eller 9:- i Sverige om jag inte minns fel.

http://itunes.apple.com/us/app/icurrency-pad-the-currency/id352941215?mt=8

En av dom omdömen som finns att läsa på iTunes säger att inte alla valutor uppdateras men det är inte min erfarenhet. Några kanske inte uppdateras lika ofta som andra men inte så att det blir ett problem när man är på resande fot. Valutakurserna blir aldrig 100 % ändå då avgifter skiljer sig åt beroende på hur man betalar/tar ut pengar men i stort funkar det bra för att få bra koll på vad saker kostar.

Fyll gärna på med egna tips.

Allt gott.

//J
 
EveryTrail för att tracka din framfart tillsammans med matchande bilder som tankas upp till ditt konto på sajten.

Check My Tour är också en tracker men mer av upplägget resedagbok när man är ute flera dagar.
Får prova på den ngn dag.
 
Last edited:
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top