IoM TT Mad Sunday - Gjort det?

Tackar men jag lutar åt att åka med 16" + letar efter en gammal Fireblade / Firestorm att plocka framända + bakram (inte sving) + mm från. Orginal delar ligger i "förvar" Racecuts & repro RC30 kåpa i stadig glasfiber är funnen. Drömmen hade varit en tidig Fireblade med tidiga 180-graders VFR 4'n :-)
Just nu är jag i slutspurten för nybyggda verkstan att vinterpula med alla hojar + Gokart (prova det!).

Du har inte lite bilder man kan zooma in på när det gäller din Classic racer?
 
Last edited:
bilder på classicracern:
länk till pargus bild, hans bildarkiv:
http://www.pargusbild.com/pargus/sebild.asp?bildID=46550
http://www.pargusbild.com/pargus/sebild.asp?bildID=46549
http://www.pargusbild.com/pargus/sebild.asp?bildID=46548
Det är svårt att se skillnad från 16 till 17 tum, på bild. Avståndet till framskärmen avslöjar lite mera avstånd då 17 tums däcket är mer lågprofil. Jag kan inte säga om den blir mer snabbstyrd med lite mindre framhjul, (17 tum blir mindre än 16, pga däcket). Den blir i alla fall inte så wobbelkänslig då vikten på framhjulet är lägre/mindre.
Hojen går att sälja, om det är någon spekulant på en otroligt lättkörd VFR750. Någon påstod att avgassystemet är av äldare metall, då det inte rostar, som brukligt är på de två rören som visar sig i framkant på motorn. Glasfiberkåpor finns omonterade.
 
Nyheter
Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Back
Top