Intresserad av geologi och roadtrip?

Swedie

Administrator
Personal
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Stockholm-ish
Hoj
såld Yamaha R7 -24 =(
Tjena, postade på mitt FB men dåligt med napp. Vill åka på en lite speciell roadtrip i nordvästra USA för att se riktigt cool natur. Men jag vill ju inte göra det själv :D finns det någon lagom normalt funtad människa som både gillar och kanske kan lite geologi och som skulle vilja hänga med? Jag har tydligen för få vänner på FB och får bara likes haha. Ingen som faktiskt verkar kunna haka på.

Postar lite bilder här för inspiration. Områden att besöka är washington state, idaho, oregon m.fl och se på t.ex. badlands, craters of the moon och vulkaner / berg av olika slag. Vill även ta på sig vandringsskor eller och bestiga eller gå någon rutt för att få in naturen ordentligt.

Tanken är att åka redan i sommar, ca 2-3 veckor. Någon som känner det vore kul? Kanske vore bra om du bor i Stockholms närhet för att ses i person först. Planera mm. Jag har roadtrippat USA tidigare, både själv och med kompis och lärt mig saker av det. En sån här resa vill man inte göra själv, utan det är bäst upplevt med en till. Kille eller tjej gör nog ingen skillnad, viktigast ungefär samma ålderspann, gissar ca 30-45 ish.

Kostnadsmässigt behöver det inte bli svindyrt. Har bekanta i USA (norra cali samt Idaho, även north dokata) så går eventuellt krascha hos någon där några dagar av resan.

1681456302988.png
1681456313064.png
1681456319393.png
 
Jag har bara sett lite av Badlands i ND, och kan tänka mig att är man intresserad av geologi så är det ett utmärkt semestermål.

För mig är en sten en sten, men vyerna är ju magnifika
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top