Intercom till MC

P-son

Yihaaaaa
Gick med
19 Mar 2003
Ort
Stockholm
Hoj
Såld...
Hej alla orqakel på Intercom!

Jag ska ju ut på en liten tur med hojjen i Juli till sydligare breddgrader och skulle behöva lite råd ang. Intercom.

Det jag undrar är om Intercommen som finns på typ Teknikmagasinet/Clas Olsson är OK? De är ju JÄTTE billiga så man undrar lite hur kvaliteten kan vara. Det behöver inte vara några värstinggrejjer utan bara man hör vad den andra säger. Det skall vara ett system där man kan prata 3 st MELLAN hojjarna (Ingen sladd asså...) och den skqa inte dö efter 10 minuter utan klara en dags körning.

De jag har kollat på är:

http://www.clasohlson.se/default.as...ampaign=N&Entry=Y&NoCache=2005-06-16+15:07:45

Och:

http://www.teknikmagasinet.se/nydb/db.pl?template_file=db_product.html&artnr=530001

Vad tycker ni? Är dessa HELT värdelösa eller är de ok att ha för en resa? Nu fattar jag med att ett system för 2000 spänn skulle vara bättre men är dessa värda sitt pris?

MVH

"Sugen på sin nya hoj" Jörgen
 
Det finns massvis med trådar här på SH där det mesta redan avhandlats om intercom. Sök och du skall finna!

Intercomsystemet på teknikmagasinet är ett trådat intercom mellan förare och passagerare på samma hoj, så det går bort.

Clas Ohlsons grejor - headsetet och någon billig PMR-radio (i stort sett vilken som helst utom det billigaste junket) - funkar fint. Räkna inte med att använda röststyrning ("vox") bara, utan räkna med att använda knapp på styret för sändning.
 
Den på teknikmagasinet är till för förare och passagerare på en motorcykel, dvs med sladd. Och för att nyttja de andra, så måste du antingen har walkie-talkies eller mobiltelefoner.
 
Nyheter
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Back
Top