insprutning

andersbrink skrev:
2405249 Det är det nog ingen som vill medge. Ska man bygga med Megasquirt är man tvungen att lära sig alla facktermer om EFI för att kunna ställa in det hyffsat rätt med Megasquirt. Det finns ingen genväg om man vill kunna justera själv.

http://www.ms-nordic.tk/ är sajten du ska besöka om du vill ha hjälp. Börja här: http://msnordic.mine.nu/forum/phpBB2/viewforum.php?f=7

jag har en fungerande Sportster med Megasqiurt bränslesystem på, men att byta erfarenheter är inte fel då det är som du säger inte helt enkelt..

Lasse
 
andersbrink skrev:
2405249 Det är det nog ingen som vill medge. Ska man bygga med Megasquirt är man tvungen att lära sig alla facktermer om EFI för att kunna ställa in det hyffsat rätt med Megasquirt. Det finns ingen genväg om man vill kunna justera själv.

Sportster skrev:
2406232 jag har en fungerande Sportster med Megasqiurt bränslesystem på, men att byta erfarenheter är inte fel då det är som du säger inte helt enkelt..

Lasse

Jag fortsätter på samma linje.
Är det någon som har erfarenhet om Haltec och kanske tillochmed E6X modellen :va
 
Last edited:
*/ ?>
Nyheter
KTM uppdaterar sin elhoj

Pressrelease från KTM: ...

Verksamheten säkrad på Gotland Ring!

Det har varit många turer k...

Ducati Superleggera V4 Centenario – kolfiberdrömmen

Med anledning av Ducatis 10...

Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Back
Top