Inhandlat inför RR säsongen

Fohlin skrev:
Det låter ju frestande att köpa biltemas stora... vem vill inte vara depåns favorit? men kan man lita på att den visar rätt tryck?


Jag har kontrollmätt med andra mycket dyrare mätare och värdena har varit identiska

#11
 
Ska man parkera hojen i lägenheten då? Jag har plats :D

hur är det med utbyte / låta ta ut kylarvätskan ofta. Det är lugnt att återanvända kylarvätskan va? (alltså jag vet hur skabbig kylarvätska kan se ut, så jag byter ju ut ifall det ser skabbigt ut)
 
Det viktigaste med lufttryckmätaren är att man använder samma så man kan jämföra vilka skillnader det blir vid olika tryck som man mätt upp på sin egen mätare.

På en aprilia RS250 med Dunlop 207gp så är lufttrycket som rekomenderas av Dunlop att man ska ligga innom i torrt: Fram 1,7-2,1bar. Bak 2,0-2,1bar. I regn kan man köra med upp till 3,5bar.
 
marcus nilsson skrev:
ok kiloarmlängder per toalettbesök är noterat :va
Den enheten är ett kärt minne från sporthoj.com i begynnelsen, dvs innan den första raderingen av alla inlägg! :rofl
 
Torkel skrev:
Den enheten är ett kärt minne från sporthoj.com i begynnelsen, dvs innan den första raderingen av alla inlägg! :rofl
Enhets polisen Goodstuff slog till med hela handen :D
 
Torkel skrev:
Den enheten är ett kärt minne från sporthoj.com i begynnelsen, dvs innan den första raderingen av alla inlägg! :rofl

Min litterära och vetenskapliga höjdpunkt!
 
Last edited:
Affären som jag talade om tidigare i tråden där man kunde handla gummipluggar i olika dimensioner hetr Örebro Agenturaffär och har tel 019-12 71 26
Pluggarna verkar väldigt praktiska och sitter riktigt tätt och fint. Kan vara ett tips för alla dieselåkare.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top