Ingen hastighetsvisning Triumph Sprint RS

Comeback

Gudomlig sporthojare
Gick med
25 Jul 2010
Ort
Göteborg
Hoj
Suzuki SV650S -00 såld TriumphSprintRS-01 såld Suzuki GSX1300R -08
Hastighetsvisningen lade av för ca 6mil sedan.
Efter ett stopp för och röra på benen så visas 0 km/h i instrumentet. Hela tiden.
Och kmräknaren står stilla. På typ 30528 km.
Givaren sitter nere vid framhjulsaxeln på högra sidan. Sedan går en kabel med tre ledare upp till en kontakt under tanken. Och sedan från andra kontakthalvan under tanken 3 ledare fram till instrumentet.
Jag hoppades på glapp i kontakten under tanken så jag delade den kontakten. Inga tecken på oxid. Satte ihopkontakten igen. Det hjälpte inte.
Fortfarande 0 km/h på instrumentet under en kort provtur. :mad:
Allt annat verkar funka.
Varvräknaren OK. :tummenupp
Oljetryck slocknar. :tummenupp
Temperaturen visas som vanligt. :tummenupp

Vad kan det va? :va
Sladdbrott?
Fel på givaren?
Med 3 ledare i sladden tyder för mig på att det inte är en vanlig spole (två sladdar) utan kanske ett "hall" element? Eller LED + OPTO-diod?
Eller glapp / dålig kontakt upp vid instrumentet?
Någon som varit med om detta?
 
Last edited:
Dåligt laddat batteri! Hade samma problem när laddregulatorn ladda för lite.
 
Polaren har en Trajja 955i. han fick samma fel men det var bara att ladda om mjukvaran till hojen hos närmaste återförsäljare (gick på garanti) så funkade allt igen.
 
Dåligt laddat batteri! Hade samma problem när laddregulatorn ladda för lite.
Tror inte riktigt på det. Borde märkts på SMCs bandag på Gälleråsen igår. Visserligen strålande väder men det var regn både dit i förrgår och hem idag. Så det har varit ca 60 mil körning med ljuset på. Inte bara bankörning utan ljus. Men jag ska ner och kolla batterispänningen. Du kan ju ha rätt....
Har nu kollat batteriet, den har nu stått 7 timmar sen jag kom hem i morse och batterispänning var 13,19V så även med voltmeterns felvisning (och den är kollad mot annan voltmeter) så ligger spänningen inom Haynes 13,0 till 13,2 Volt med stoppad motor. Tack för tipset. I varje fall en möjlighet undanpetad.

Polaren har en Trajja 955i. han fick samma fel men det var bara att ladda om mjukvaran till hojen hos närmaste återförsäljare (gick på garanti) så funkade allt igen.
Hoppas det är på garantin. Den är ju 10 år.
 
Last edited:
Nyheter
Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Back
Top