ICE - In Case of Emergency

Yzf R1

R_is_for_Respect
Gick med
29 Dec 2012
Ort
Halland
Hoj
YZF-R1
De flesta har vid det här laget hört talas om att ha ICE-kontakter i sin mobil, med hjälp av dessa nummer kan räddningspersonalen snabbt få tag i rätt person och har de tur kanske den personen har information som kan vara av stor vikt för sjukvårdarna i deras arbete (som allergier, sjukdomar och liknande viktig information).

Ett problem för ambulans och sjukvårdspersonal är att alla idag har lösenordsskyddat sin Android eller Iphone vilket är helt rätt då man nuförtiden har en massa tjänster som bankappar, swish och annat intimt kopplat till sin telefon.

Visst finns det appar (både till Android och Iphone) som låter ICE-information vara icke lösenordskyddat.

Vill ändå tipsa om ett enkelt sätt att lösa problemet

På startskärmen (oavsett om man har grafiskt eller "vanligt" lösenord) lägger man in

exempelvis

ICE - In case of emergency wife Xxxxx Xxxxxxxxxxx +4670xxxxxxx

Man kan skriva rätt långa texter om man vill ha flera namn och telefonnummer eller lägga in egen info om mediciner etc, infon rullar på i en slinga - Det blir då väldigt enkelt för sjukvården att på ett enkelt sätt få tillgång till informationen då den blir tillgänglig direkt även om telefonen behövs startas om eller liknande.

Självklart är det en bra idé att även ha information i sin plånbok...................såklart !

I android 4.4.2 (kitkat) gör man så här inställningar/skärmlås/ägaruppgifter och skriver in det man vill ska visas (längre texter visas i en återkommande slinga) när man kommer in i lösenordsskärmen.
 
Last edited:
Jo det brukar ju ibland komma uppmaningar på FB att man ska lägga in ICE-nummer och då brukar jag alltid påpeka det där med skärmlås och att man ska lägga till inforutan på låsskärmen istället. Förvånansvärt många som inte tänker på det och tror det räcker med att de har ett ICE i telefonboken :/
 
Om man fyller i Medecinskt ID i iPhone med nån av de senaste versionerna av IOS så kommer info om allergier mmm inkl telnr till närmast anhörig, utan att man behöver låsa upp telefonen. Räcker med att välja nödsituation från låsskärmen.

Nästan likadan funktion i nyare Android, välj från låsskärmen så kan man lägga in ett gäng nr som går att ringa utan att låsa upp telefonen..

Så det behövs inga extra appar eller annat
 
Jag har ett ICE-kort i bilen och ett i plånboken som är inplastat. Det känns som det bästa alternativet. Tänk om mobilen går sönder/inte har något batteri.
 
På min android telefon med kitkat finns det en knapp i nöduppringnings läge som leder till ICE kontakter, ser ut som ett porträtt med en saftblandare.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top