Ibland är det nästan roligt ändå.

Honken

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Umeå
Hoj
950 SE
Ställde på Tl:en för nån vecka sen, ringde då några dagar innan till IF och frågade vilket pris jag skulle få i år. Då fick jag det glädjande beskedet att dom faktiskt sänkt med typ 15 spänn i månaden och jag blev ju överlycklig!

Men så häromdan fick jag besked om månadsbetalning och den summan stämde ju inte riktigt överens med den dom meddelat mig över telefon! Den var nån hundring högre! :mad:

Vart ju förstås irriterad och ringde idag till If:s kundtjänst där en mycket trevlig tjej svarade :tuttar och meddelade att dom helt plötsligt höjt försäkringen en hundring i månaden och att hon jag pratat med sist inte överhuvudtaget skulle ha kunnat räkna fram nån aktuell premie åt mig!

Då säger jag, nu ännu mer irriterad, att jag skulle ju ha fått sänkt försäkring i år enligt hon jag pratat med innan... Då börjar tjejen tokskratta i luren och jag sitter bara som ett frågetecken och vet inte riktigt vad jag ska säga... :va
Då säger hon att nån sänkning har hon då aldrig varit med om nånsin och fortsätter skratta, jag sitter fortfarande som ett fån och vet inte vad jag ska säga! Till slut säger hon ja jag antar att du vet hur det är... då kan jag inte låta bli att skratta jag också, skrattade faktiskt så att tårarna rann situationen var ju bara så sjuk! :D Till slut kom vi överens om att jag då iaf skulle få byta bolag om jag hittade nåt bättre..

Jag är väl inte helt nöjd men jag uppskattade då helt klart hennes ärlighet :D
 
Precis samma sak hände mig, ett besked i telefon och ett annat på pappret :(
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top