Video IB-betygssättning av MC-videos

Skribenten

Medlem
Gick med
26 Jan 2012
Ort
Stockholm
Hoj
Tenere
Lustigt hur en enda persons videorapportering från MC-resor kan påverka upplevelsen av alla andras alster!

För när jag ser på de flesta andra MC-resevideos så kommer jag ständigt på mig att jämföra dem med Noraly´s (Itchy Boots=IB).

Som att här skulle IB aldrig har legat kvar så länge i bild från en kamera, här skulle hon ha bytt kameravinkel flera gånger.
Och att bara visa hur vägen framför Mc:n ser ut i hela videon, det skulle aldrig IB göra.
Oskarp bild, aldrig i IBs videos!
Långa drönarsekvenser, nä gör som IB, korta och precisa, kan inte budskapet förmedlas då så låt bli, precis som vad IB gör.
Videos där filmaren visar sig i bild mest hela tiden, nä, helt ointressant, det skulle aldrig IB göra!

Så jag har kommit på mig med att betygsätta MC-resevideos enligt en Itchy Bootsskala där 10 IB är bästa betyg, precis det som jag har gett nästan alla av Noraly´s videos!

Se själva, här är en av hennes allra senaste MC-resevideo (en ny video kommer i morgon kväll), från Island https://www.youtube.com/watch?v=ZTqq_vAD300
 
Last edited:
Älskar IB´s videos. Så skön avslappnad stil och hon belyser även viktiga ämnen (se ww2 avsnitten), är inte rädd för att prova på saker och är en riktigt bra ambassadör för oss hojfolk. Lätt en av de om inte den bästa mc-vloggaren. :kär
 
Det enda jag stör mig lite på med IB filmer är att hon ligger för högt med kameran på drönarbilderna, hon borde vinkla ner kameran och köra 20-25 % av ytan på horisonten och resten på land, nu är över halva bilden himmel.
Ja har sett varenda avsnitt av hennes filmer och när hon åkte till sydamerika så hakade frun på så nu sitter vi båda vid varje nytt avsnitt.
 
Har sett det mesta av hennes videos nu. En sak som jag undrar över är hur hon styr drönare när hon själv kör?
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top