I vilken ände är det jobbigast/tyngst att bära?

GsxrAbuser

Drygast i stan!
Gick med
2 Sep 2006
Ort
Uppe i ett träd
Hoj
*Cr 500 -93 xross*Cbr954 Fireblade china Express
Har funderat om det verkligen stämmer? alltså i vilken ände man ska bära soffan ner eller upp för en trapp?

Stämmer det att det är tyngst för den som bär soffan i botten? jag har alltid upplevt att det är jobbigare/tyngre att bära i "toppen".

Vad tycker ni?
 
Den längst ner får ju hålla upp mer vikt. Sen kanske det upplevs annorlunda.
 
Beror på vad som bärs imo.

En tvättmaskin är klart tyngre i nedre änden. En soffa känns tyngre i övre eftersom man måste hålla lägre och använda armmusklerna istället för att bara lägga den mot bröstkorgen.

ÅAS brukar vi använda remmar om vi ska bära tunga saker som tvättmaskiner.
 
Efter jobb på flyttebyrå kan jag säga att det helt beror på vem du bär med. Med en duktig kille i botten så styr du i princip bara uppe - med ett ok grepp, så du inte tappar skiten på honom.

Bär du med din finniga 11-åring till brorsa spelar det ingen roll vilken ände du tar. Edit: Det kommer vara lika j*vla jobbigt ändå! :tummenupp
 
Oftast måste man ju använda en mkt jobbigare lyftposition när man bär i toppen och då blir jobbigare. Iaf de gångerna jag burit soffor, sängar, mm.
 
Du bär mer vikt när du bär nedifrån men du är samtidigt mycket starkare där. Ett enkelt sätt att illustrera det är att dra resp. putta en skottkärra.

F.ö. så är det lyx att bära döda föremål som man kan luta, tippa, vrida bäst man vill uppför trappen.
Jobbade som medåkare i färdtjänsten under några år och det kunde vara ett helvete att bära fettos uppför tre våningar med spiraltrappor eftersom de dessutom helst inte vill bäras på sidan eller upp och ned...

Lägg gärna till ett stelopererat ben som står rakt ut som tvingar dig bära dem "bredvid" dig....

Som sagt, den som bär nedtill bär större vikt men är samtidigt mycket starkare och stadigare än den som går upptill. Det är bara å kötta på med benmusklerna.
 
Är jag dum, eller är det inte ganska självklart?
Däremot är det ofta jobbigare i den övre änden om man inte har styrka nog.
Som alla skriver så kan man inte lyfta som man "bör" när man är i den övre delen av soffan/frysen/diskborsten, så det är värre i många fall eftersom man får lyfta på ett sätt som inte är bra.
Men vikten är naturligtvis högre i nedre delen såvida inte den övre av de två lyckas lyfta på ett helt otroligt bra sätt.

Håller med om att bärremmar är det bästa man kan ha, tog upp en storjävla ekskåp 4 trappor, utan remmar hade det inte gått.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top