Hängde på en R1:a från Södertälje till Bredäng igår. Han gjorde allt för att försöka hänga av mig men jag var som en igel. Relativt bilfritt hela vägen. Betyder det att jag har en jävligt snabb X11:a eller att han har en långsam R1:a? 

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Stuff skrev:2389376Hängde på en R1:a från Södertälje till Bredäng igår. Han gjorde allt för att försöka hänga av mig men jag var som en igel. Relativt bilfritt hela vägen. Betyder det att jag har en jävligt snabb X11:a eller att han har en långsam R1:a?![]()

han kanske inte visste att du tävladeStuff skrev:2389376Hängde på en R1:a från Södertälje till Bredäng igår. Han gjorde allt för att försöka hänga av mig men jag var som en igel. Relativt bilfritt hela vägen. Betyder det att jag har en jävligt snabb X11:a eller att han har en långsam R1:a?![]()
Betyder nog att hur snabb hoj man än har så kan man inte köra snabbare än vägen tillåter + att din hoj e säkert grymt snabbStuff skrev:2389376Hängde på en R1:a från Södertälje till Bredäng igår. Han gjorde allt för att försöka hänga av mig men jag var som en igel. Relativt bilfritt hela vägen. Betyder det att jag har en jävligt snabb X11:a eller att han har en långsam R1:a?![]()

lorkan skrev:2389406Jaså det var du som försökte hänga på mig, mja, jag drog dig nästan ju.
Nästa gång bör du nog kolla nogrannare, jag kör 125, inte R1.![]()


Torbjorn skrev:2389424Det kan också vara en ovan förare på en snabb cykel, klok att inte köra fortare än vad man klarar av.
Det var ett race med en kompis.DR-Zätare skrev:Hur vet du att han gjorde allt han kunde för att hänga av dig? Stannade du honom och frågade efteråt?
600 spänn i månaden är inte så dyrt.olle1 skrev:2389870Mogen fråga....
Väx upp! Inte konstigt att det är dyrt att försäkra hojen.
Stuff skrev:2390596Det var ett race med en kompis.
600 spänn i månaden är inte så dyrt.

IronMike skrev:2391083Om någon lånar mig en retta så kan vi testa igen![]()
jag sålde den nyss....lorkan skrev:2391084Duger inte din egna längre?
IronMike skrev:2391089jag sålde den nyss....
blir ju "tävla bana" ist
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |