Hur vanligt....

m0rpheus

Ny medlem
Gick med
11 Jan 2005
Ort
Uppsala (Sala Backe)
Hoj
YZF R1 -98
....är det att man återfår stulna hojjar?

Någon som vet nån statistik på detta eller har en aning??

Sen undrar jag, är det vanligt att försäkringsbolagen krånglar med att reparera mc/betala ut pengar?

Bara av ren nyfikenhet.....


Tjipp!
 
Skulle gissa (att döma av trådarna här bland annat) att ca 50% av hojarna återfinns, dock kanske inte inom de 30 dagarna som ibland hinner gå och då f-bolaget måste pynta ersättning... fast då övergår hojen i deras ägo.

att få ersättning är alltid svårt, det är enklare om det är reparationer som faktureras direkt av verkstaden... om en hel hoj ska värderas (speciellt om den är mer än 1 år gammal) så är det inte lätt att få ut ett bra värde.
 
Statistiken för 2004 ger att 41% av de 2932 stulna hojarna återfanns.
Stöldrisken följer vikt/effektförhållandet ganska väl.

Om man inte har HD, vill säga. Under de senaste fem åren har i genomsnitt mindre än 10% av stulna HD återfunnits. Även risken för stöld är markant högre för HD än för andra hojar med samma vikt/effektförhållande.

Ca 80% av stölderna sker under april-september.

/Stefan M
 
Back
Top