Pelle
Musteridirektör
Arkitekt eller Architekt?
http://www.sporthoj.com/forum/showpost.php?p=4911864&postcount=30
Slinta, slant, tjugofemöring.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Arkitekt eller Architekt?
Paprika eller papprika. Papprika på västkusten har jag för mig.
Jag håller också på Kex.
Ramlösa, inte Rammlösa som skåningarna säger.
Ramlösa ligger i Helsingborg
Säger de fel på Malmö också? Maalmö?
Samlag eller sammlag?
Hur menar du nu? Daadlar eller daddlar?
Pelle skrev:K före mjuk vokal uttalas med tje-ljud. Exempelvis kela, kyss, körnare, könssjukdom, kind, kärlek.
...och kex.
Men jag säger kex jag med...
Dadlar, inget annat. Verkligen inte daddlar.
Fast det är ju inte riktigt sant det du säger, men nästan. Det fungerar ju oftast så med de mjuka vokalerna (e-i-y-ä-ö) men sen har vi ju ordet KÖ, och även KEX som sagt. Där uttalas det med K-ljud vill jag påstå då det är ett låneord som uttalas med K-ljud, fast det stavas med C.
Och ett annat enkelt sätt att veta att man inte uttalar det med tje-ljud är ju att kolla hur de uttalar det i skåne. Där uttalar de allt fel och således kan man konstatera att K-ljudet är korrekt.
Vart har vi lånat kex ifrån?
Skånskan består endast av vokaler.
Hur uttalas namnet George? Engelska uttalet eller jeorj?
Frågade en skåning på jobbet idag hur de säger dadlar i Skåne.
Daddla' sa han, med det typiska tysta skåne-R:et.
Men så ha' ju ja bott hä' yppe i så många å' att även ja tycke' de p'ata' konstigt. Du skulle f'åga en Malmöbo.
Nån från Malmö här på SH...?
Engelskan, som allt annat.
Ja, det har du rätt i. Men som sagt, om de uttalar ordet kex med tje-ljud så kan man vara säker på att det är fel.
Namn är lite diffust då det är upp till ägaren av namnet att avgöra det också. Jag känner till exempel en som stavar Jöran istället då han anser att Göran uttalas med hårt G.
Kex på engelska = biscuit. Hur jag än vänder tungan får jag inte det till ett låneord.
Och ett annat enkelt sätt att veta att man inte uttalar det med tje-ljud är ju att kolla hur de uttalar det i skåne. Där uttalar de allt fel och således kan man konstatera att K-ljudet är korrekt.
Haha, du menar såNej, det kommer antagligen från "Cake" från början, som oftast förknippas med bakverk dock. Bara något jag har läst någon gång, har dock ingen källa på det men det låter bra.
Cakes uttalat grötigt av en pensionär på 1920-talet= Kex lite senare. Å andra sidan så borde det ha mer med Wafers eller Waffles att göra.
Men faktum kvarstår; Det uttalas kex. Och kasse uttalas kasse, och inte kasche.
Men det värsta av allt måste ändå vara färgen beige. En del har fått för sig att det uttalas bäsch. De har antagligen fått för lite stryk, eller helt enkelt för mycket.
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |