Hur tar man reda på vad en person har för årslön?

  • Thread starter Thread starter Zee
  • Start date Start date
varför man nu vill det...? :va

Om man är jätteintresserad så frågar man de och hoppas att de inte tar illa upp. Annars ger man fan i att snoka i andras privatekonomi :fakta

Kan tänka mig en rad rimliga orsaker till att man vill kolla den saken. Speciellt om det är någon som försöker parasitera på en. Måste man ha ett ont uppsåt? Tror inte jag.
 
Tidigare kunde man få fram personers årslön anonymt men idag får personen man kollar upp information att man har kollat upp honom eller henne.

Så vill du göra det anonymt är det ingen idé.

Ratsit är på väg runt det nu genom att kalla det för en katalogsökning i stället. Tryckta kataloger klassas som något annat och man behöver då inte notifiera den eftersökte att någon registersökning gjorts. Något juridiskt kryphål de hittat.

Hela deras skumma affärsidé bygger ju på anonymitet. Det roliga är att det alltid gått att kolla helt anonymt på stadsbiblioteket som har tryckta taxeringskalendrar.
 
Jag bara gissar här, men verifiera att en tänkbar ny kollegas löneanspråk någotsånär matchar förra jobbet.

Men du får ju inte fram personens årsinkomst. Då får ju bara fram personens beskattningsbara inkomst efter alla avdrag och kvittningar m m på deklarationen. Det kan också vara så att personen har flera jobb, inkomster via hobby eller aktier och fonder m m.

Uppgifterna man får kan alltså vara låååångt ifrån årslönen.
 
Haha kul att spekulera i varför han vill veta. Det kan ju verkligen vara vad som helst från att kolla hur man ligger lönemässigt mot konkurrenter i samma branch, till att kolla upp en eventuell blivande sambo, eller varför inte killen på golfklubben som snackar så förbannat om sina pengar ... Eller varför inte en kille som vill göra upp i godo för att han slagit dig på käften, och du vill veta vad det är värt för honom att inte åka på dagsböter.

Så berätta nu!!! :)
 
Starkt trådlyft, tre år och sex månader (och två dagar), du får tre drivpaket av fem möjliga i betyg av mig ;)
 
Vet inte hur funkar ratsit. Kommer de skickar notifikation att nån har sökt tjänster eller nej!
 
Vet inte hur funkar ratsit. Kommer de skickar notifikation att nån har sökt tjänster eller nej!

Om jag inte minns fel så måste de det enligt lag, men de kan ju ha hittat något nytt "kryphål" som ska valsas genom rätten innan de måste börja följa lagen igen.
 
Lite ot, men varför skulle man ta en nyanställning om lönen matchar det gamla jobbet? :va
Lönen är väl inte allt med en arbetsplats?
Sist jag bytte jobb fick jag fler semesterdagar, bättre pensionsavsättning, färre arbetstimmar, tjänstebil och högre lön. Fast den nya arbetsgivaren har ju inget med att göra vad jag tjänat tidigare. Det de ska bekymra sig om är vad det kostar att få ha mig som anställd.
 
Lönen är som sagt inte allt. Ibland kan det ju vara så att man tidigare haft ett jobb inom en mycket välbetald bransch och en ny möjlighet öppnar sig som kan få avgörande betydelse för ens karriär, trots att det innebär att man går ned i lön. Likaledes kan ett byte av sammanhang leda till en rejäl löneförhöjning.

Så att en arbetsgivare tittar på vad en person tjänat tidigare kan bli missledande både åt ena eller andra hållet och är väl mest en indikation på att arbetsgivaren, kandidaten eller båda har dålig koll på löneläget för den kompetens som söks inom den bransch/sammanhang anställningen gäller och då vore det mer relevant att titta bredare och samla in mer data kring inom vilket intervall lönerna ligger och vad som motiverar en högre eller lägre lön inom det intervallet.
 
Om man vill ha reda på någon lön är de väl bara fråga personen... Hur svårt kan de vara??
 
Varför inte??? Jag brukar fråga folk om jag är intresserad, men de är sällan de är intressant..
För att fackföreningarna lyckats indoktrinera folk att det är ofint, och de vill ha kvar så mycket makt som möjligt. Att veta vad folk tjänar ger makt till den enskilda individen, och det går ju inte för sig för facket.
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top