Hur mycket gör ni själva?

Psychodad

Varför tar semestern alltid slut?
Gick med
6 Mar 2003
Ort
i garaget
Hoj
Liten men naggande god KTM -12
sitter och kollar serviceboken, och inser att det snart är servicedags, 1200-mils. Tycker samtidigt att det som ska göras är ju himla simpla grejer. Därför undrar jag nu, om ni gör någon service själva, eller lämnar in för allt? Jag menar, en ventiljustering kan ju vara bra att ha kvitto på, men att kontrollera tomgångsvarv och byta olja + filter klarar ju de flesta.

Hur mycket gör ni själva och när ska man börja göra allt själv?
 
Psychodad skrev:
sitter och kollar serviceboken, och inser att det snart är servicedags, 1200-mils. Tycker samtidigt att det som ska göras är ju himla simpla grejer. Därför undrar jag nu, om ni gör någon service själva, eller lämnar in för allt? Jag menar, en ventiljustering kan ju vara bra att ha kvitto på, men att kontrollera tomgångsvarv och byta olja + filter klarar ju de flesta.

Hur mycket gör ni själva och när ska man börja göra allt själv?
Gör allt själv, varför betala för nåt som är roligt att göra?
 
så vill jag också resonera, men anledningen till min undran är ju att man en vacker dag ska sälja pärlan, och då kan ju en välstämplad servicebok vara värd en del, eller? :confused:
 
Nu har jag ju ny hoj, sedan förra året, och va det står i garantipapprena så gäller inte garantin om man inte gör service på auktoriserad yamahaverkstad, så tills hojen är två år gammal kommer jag att göra servisarna på verkstad, sen kommer jag att göra allt jag har kunskap till själv. Byta olja, filter, rengöra luftfilter, byta drivpaket och sånt är ju saker som är rätt lätta att göra själv tex och då finns det ju ingen anledning att låta nån utsugare till verskad att göra det.

Serviceboken kan säkert vara värd en del iaf på en lite nyare hoj, men jag vet inte. Lite lättare att sälja hojen kanske, bör inte göra så mycket på priset tycker jag.
 
Jag misstänker att hondas 5-års garanti enbart är till för att man ska serva på verkstad lite längre än man hade gjort annars.
 
Service bok är ju bara trams ju... bara för att utsugarna ska få monopol på det... Nää gå in till handlaren med ett par tusen i handen och köp stämplen istället, om det nu är så viktigt med denna bok.
Jag kan ju förså om man servar under garanti tiden, men att serva för att den ska ha bättre andrahandsvärde... Vad är det för jävla pucko som betalar så mycket mer för hojen som alla dessa servicear kostar bara för att man har stämplat en bok... Där står ju inget om hur hojen körts fusklagats efter cracher osv.
Fan vet om det ens lönar sig under garanti tiden... om man plågar den hårt och lyckas tvär rasa kanske...
 
Gör allt själv!

En kompis till mig gick på en MC-mek kurs. De skulle justera ventilspel och han demonterade ventilkåpan och började. Då kom läraren och undrade vad han höll på med. "Sån't gör vi inte. Vi lyfter bara locket och sätter dit ny Loctite så att det syns att vi öppnat. Det är ändå aldrig fel ventilspel."
Jävligt seriöst! Gör man det själv så VET man att det blir gjort.
 
Under garantitiden servar jag på verkstad.
Inte specielt dyrt att göra det heller.
Brukar ta någon timme a´400:- eller nått sånt.

Äldre hojar servar jag själv.
När jag servat fyller jag i datum och miltal i serviceboken sen häftar jag alla kvitton i boken.
 
eftersom jag ständigt o jämt kör okring på gamla cyklar så gör jag nästan allting själv
billigare så, o så lär man sig en hel massa , som t.ex. att det gör ont att slinta o med full kraft slå in knogarna mot kylflänsarna...
 
Jag lämnar alltid in min, inte för servicebokens skull, utan för att det är lättare och inte så dyrt. Senaste servicen gick på runt en tusenlapp, och det är inte så farligt. Babbis gör ju jobbet på kanske 1,5 timme, för mig skulle det ta 1,5 vecka... Dessutom tycker jag det är tråkigt att mecka.
 
Jag försöker göra det mesta själv..
Justera ventilerna var överkurs för mig så det lämnade jag in..

Men bytt drivpaket och lite små fix..Plastat kåporna.. :rolleyes:

Men det jag har undrat över har jag fått hjälp med tips & råd från alla som är mer kunniga än mig..(Är nog de flesta)

Så tack alla ni på sporthoj som svarat på mina frågor det senaste året! :hej

//Nichlas
 
Så länge garantitiden räcker servar jag på verkstad enligt bok. Det enda jag gör själv är att tanka å gasa :D
 
Här var det spridda bud, inte helt oväntat.
Kommer nog iallafall lämna in pärlan. Troligen säljer jag den till nästa vår och det hinner ju inte bli så hemst många service:ar på den tiden.

Fast jag får ju hålla med er som mekar själv, då vet man att det är ordentligt gjort.
 
Kan ingen mekräv se till att göra lite lektioner om hur man går till väga för att göra olika servicar och tipps på vad man ska göra och vad man inte ska göra, typ kopparpasta på aluminium mm. gör det och dom flesta kommer vara er evit tacksamma, själv skulle jag vilja lära mig byta packboxarna fram och kolla ventilspelet :confused:
 
När jag har servat min bil eller hoj så har jag alltid sparat alla kvitton. Kan va bra o ha kvar så kan man visa upp dom när man ska sälja.
 
Bättre att serva själv, vem vet om mekanikern har en dålig dag just den dan, gör man det själv vet man att det blir gjort med omsorg. :)
 
Jag gör allt själv, men jag fuskade och lämnade bort packbox-byte i gaffeln nu, jag vägde min tid mot priset firman ville ha och kände att det drabbar ingen fattig ;) Men all service, trim och sånt gör jag själv, sparar ALLA kvitton och märker med datum och miltal så att jag vet när det byttes, köpare av mina tidigare hojar har varit mer än nöjda med den dokumentationen. Jag vet ju inte hur kass/trött/ilsk/likgiltig en meck är, han skiter ju fullständigt i min hoj. Jag vet ju att om jag har en dålig dag så skiter jag i att mecka och tar det nästa dag.
 
Psychodad skrev:
så vill jag också resonera, men anledningen till min undran är ju att man en vacker dag ska sälja pärlan, och då kan ju en välstämplad servicebok vara värd en del, eller? :confused:

Räkna på hur mycket billigare du kan sälja hojen om du drar bort kostnaderna för service på en firma istället för att göra det själv.

Blir den ev. köparen tveksam om du har gjort allt rätt så kan du ställa motfrågan om han är 100% säker att firman gör det. Dem tjänar mera än vad du gör på att "fuska lite".
 
Gör allt själv.. o det ja inte fixar har ja polare som vet ...
enda sättet att få det riktigt gjort.. :fakta
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top