Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Det svåra är att man inte SER dessa utgifter, de är ju så små att handen går fram och tillbaka ur fickan ideligen. Men tänker man efter lite så finns massor med pengar att spara här.
![]()
Skulle vilje veta vilken patentlösning ni kör med för att spara så mkt!
Drar följande slutsats efter att ha jämfört mig själv med vissa i min omgivning:
Det är alltid några små inköp. En plasmatv en månad, en MP3 nästa, en telefon den tredje och en GPS den fjärde... utan att ha hunnit hämta sig från TV-inköpet emellan. Vissa bara inte kan låta bli att hela tiden köpa små pryttlar, och f-n vet om deras livskvalitet verkligen ökar för det (själv investerar jag stort i ett fåtal saker, men struntar i många små)
Sen är det 1000 SMÅ utgifter... nöjen, chips, jordnötter, coca cola, kaffe med bulle, jordnötter, drinkar ute och vete f-n allt. Det är minst ett par tusenlappar som drar varje månad, och över hälften kan man lätt kapa bort utan att ens vara snål, bara genom att tänka efter lite. Vill man verklgien vara snål så går det att kapa ännu mer.
Hyra 2800:-
El 500:-
Mat 1500:-
Canal digital 200:-
Telefon/ADSL 500:-
Bensin 700:-
Div. försäkringar 1200:-
=7400:-, 3700:-/för oss var. Detta var lite grovt räknat, avrundat uppåt men säkert glömt något också så vi rundar uppåt och säger att jag har 5000:- i utgifter.
Så låt oss då säga att jag fick 17000:- i lön förra månaden och hade 5000:- i "fasta" utgifter även då. (17000-5000=12000)
Hur ska jag lyckas bränna 12000kr på en månad? Omöjligt.
bara min bensin ligger mellan 3500-4000 för pendling till å från jobbet.
Vad har du för bil då? Är den mest ekonomisk för det du behöver den till?
Jag samåker och vi jobbar 12tim skift-12dagar/månaden så på så sätt spara jag mycket pengar.
Vad jag väljer bort? Tja, lite småutgifter kanske, dyra möbler, flådiga gardiner, etage i söderläge, jagharstörreängrannen-TV och sånt kraffs.
/perris
Om det ar nogon som tycker hoj ar dyrt så borde dom prova at ha barn, jag har tre tjejer från 2-12 år och hoj tycker jag inte ar så dyrt.......och jag bor i glesbygd med 40k efter skatt (jag+frun)...
Fast plasmaTV har jag inte råd med![]()
överskattad pryl, de är att kasta pengar i sjön om du ändå har en tv som funkar bra.
gissa 3gånger varför jag inte är far![]()
För att du är oskuld?
-@
Skulle aldrig falla mig in att tumma på livskvalité för att kunna åka hoj. Har man råd att åka hoj om man inte har råd att leva till följd?
-@
Det går nästan runt månad för månad.
Ibland får jag be om hjälp utifrån.
Men det vanligaste är att jag knappt gör någonting annat.
Jobba-betala, det är allt.
*önskar välavlönat jobb*![]()
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |