Hur mycket får bromskivor glappa på en Gsx-r?

pontus_n

Ny medlem
Gick med
22 Apr 2007
Ort
Jönköping
Hoj
Suzuki GSX-R 600 K1
Jag har en GSX-R 600 2001:a. Noterade idag att bromskivan på ena sidan fram glappar en del i ringarna som den sitter i. Skivan på andra sidan satt betydligt mer stumt fast. Skivan bak sitter stumt också.

På en kompis R1:a glappade båda skivorna fram rätt mycket. Hur mycket ska dessa tillåtas att glappas? Är det nitar som de däringa ringarna kallas? När man köper ny bromsskiva antar jag att båda två fram är bäst att byta. Får man dessa färdignitade då? Kallas en sådan bromsskiva som sitter i nitar för flytande, eller vad är det?

Många bromsfrågor... har läst många bromstrådar men inte riktigt fått klarhet, verkar ju finnas några olika typer utav setups på bromsskivor och dess glappande.
 
Ja,skivan är flytande.
Det finns nya nitar att köpa,till de flesta märken.
Hur mycket glapp det får vara,well skivan kan ju gå att röra lita i sidled,om du kan röra den fram och tillbaka i rullriktningen,bör du åtgärda den,man måste inte byta båda,utan fixa den som är glapp,bara.
Anledningen till att en skiva är nitad,är ju för att den ska kunna expandera när den blir varm,utan att slå sig.
Och ja,en ny skiva är komplett.
 
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top