hur mkt ström drar det när man underhållsladdar?

xt_660

pendlar mest
Gick med
20 Mar 2006
Ort
Stockholm
Hoj
*hojlös*
drar det mycket ström, dvs märks det på elräkningen om man har ett mc-batteri på underhållsladdning hela vintern? :va
 
Tror knappast att du lär märka något... Om batteriet laddar med säg 0.1A/12v så drar laddaren 0.052*0.1=0.0052A (borträknat förluster), vilket innebär att du gör av med 1Ah på 192 timmar (8 dagar).
Kostnad = 1 krona/ 8 dar alltså.
 
el räkningen lär ju bli ditt minsta bekymmer.. sen DUGER DET gått & väl att ladda 1 dag i veckan ..


jag får be om ursäkt för mitt felaktiga svar, lite trött eller något får jag väl skylla på.
 
Last edited:
åfan.. tack för svaren :tummenupp

Tar hem batteriet från uppställningsplatsen och laddar varje måndag således!
 
men med den bågen lär det väl bli året runt körning ?
 
zopilote skrev:
2608948 Tror knappast att du lär märka något... Om batteriet laddar med säg 0.1A/12v så drar laddaren 0.052*0.1=0.0052A (borträknat förluster), vilket innebär att du gör av med 1Ah på 192 timmar (8 dagar).
Kostnad = 1 krona/ 8 dar alltså.


Nu är jag inte el:are, så ni får gärna rätta mig.

0.1 A vid 12 V (likström) är 1.2 W (P=U*I)

Alla förluster försummar vi, som vanligt.
(även om laddarna blir ganska varma)

Då drar man 1 kWh på 1000/1,2 = 833 h => 34 dagar?

Sen bor jag i lgh så jag har ingen aning vad en kWh kostar.
Men, oavsett vilket är det ingen överhängande risk för personlig konkurs.

Som sagt, el:arna lär väl berätta om jag har fel.
 
WebGringo skrev:
2609108 men med den bågen lär det väl bli året runt körning ?


tyvärr inte detta år, har vare sig lämpliga däck eller någon som helst kringutrustning (såsom ställ, hjälm och stövlar), får kanske bli nästa år! :tummenupp
 
Jag laddar mitt batteri en helg varje månad. Inte så ofta som en gång i veckan...är jag en dålig människa då? Måste man ladda så jefla ofta? Kanske ska säga att mitt batteri sitter inte i hojen under vintern.

//KaliZ
 
granath_ skrev:
2608983 el räkningen lär ju bli ditt minsta bekymmer.. sen vet du väl att du inte ska ha laddaren på hela tiden, 1 dag i veckan räcker mer än gått & väl :)

Har man en modern laddare så kan man ha den ikopplad hela tiden, den känner själv av när det är dags att slå till en laddcykel!
 
X-up skrev:
2616298 Har man en modern laddare så kan man ha den ikopplad hela tiden, den känner själv av när det är dags att slå till en laddcykel!
samma här... min laddar ur batteriet, sedan upp igen...Sedan är det pulsladdning för att underhålla batteriet så att det fortsätter vara friskt!
En gång i veckan.... Fnys! :D
 
xt_660 skrev:
2608909 drar det mycket ström, dvs märks det på elräkningen om man har ett mc-batteri på underhållsladdning hela vintern? :va

Ja, det kommer kosta ca 50 öre.

Underhållsladdning ligger på några mA.

granath_ skrev:
2608983 el räkningen lär ju bli ditt minsta bekymmer.. sen vet du väl att du inte ska ha laddaren på hela tiden, 1 dag i veckan räcker mer än gått & väl :)

Felaktigt svar. Läs forumreglerna!


Beror HELT på vilken TYP av laddare man har.

KaliZ skrev:
2616291 Jag laddar mitt batteri en helg varje månad. Inte så ofta som en gång i veckan...är jag en dålig människa då? Måste man ladda så jefla ofta? Kanske ska säga att mitt batteri sitter inte i hojen under vintern.

//KaliZ

Nej.
Inte OFTA.
Alltid! (underhållsladdning alltså)
Underhållsladdar man, så behöver man inte ladda, i den mening NI menar här i tråden, alltså gammaldags laddning.

Läs alla ANDRA jättebra trådar om laddning i mekforumet först! *tips*
Där bottnar kunniga personer ut ordentligt, och läser ni dessa människors ansträngningar att lära ut så har ni kommit långt :tummenupp
Gå även in på www.ctek.se och läs.

Du relaterar till gamla laddare.
sedan minst ett decennium gäller nytt och bättre.
 
Last edited:
Dr.Bike skrev:
2616376Blipp blopp..
Du relaterar till gamla laddare.
sedan minst ett decennium gäller nytt och bättre.
Tja nu har jag en sån dära finurlig CTEK-laddare. Men laddar (underhållsladdar)bara en gång i månaden iaf. Får helt enkelt räcka...har ingen möjlighet att ha det ståendes på oftare...:gnissla

//KaliZ
 
KaliZ skrev:
2616701 Tja nu har jag en sån dära finurlig CTEK-laddare. Men laddar (underhållsladdar)bara en gång i månaden iaf. Får helt enkelt räcka...har ingen möjlighet att ha det ståendes på oftare...:gnissla

//KaliZ

Nej, man måste inte ha den på hela tiden bara för att man kan! :D
Det duger gott och väl att ge batteriet en pull var till varannan månad, om det får stå kallt.
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top