Hur minska Windowskatalogens storlek?

  • Thread starter Thread starter mb
  • Start date Start date

mb

Gäddrökare
Gick med
17 Apr 2003
Ort
Lund
Hoj
Gixxer 1117 -94
En av hemdatorerna har fått allvarliga problem efter att jag installerade SP2, IE7 och defender. Det är nämligen så att jag har en partition på 5G som enbart innehåller Windows och Office - inget annat. På den disken är det nu ca 100M ledigt... Windows och Office tar upp över 4,7G, trots att jag kört program som "diskrensning", "crap cleaner", "eraser" m.m. Har dessutom gått in och rensat på manuellt vis i alla slags temporära mappar som jag hittat.

Finnd det några mindre kända mappar i Windows/Office som man kan gå in och radera i utan att det spelar så stor roll för systemets stabilitet?
 
Skulle inte ge mig på det. Fixa Partition Magic och omfördela plats istället.
 
...och PM8 kan man hitta på väl valda platser som t.ex. Capten Hook bay etc. Ovärdeligt verktyg. Det enklaste man kan använda om man vill duplicera diskar. Norton Ghost t.ex. som i början var avsett för att duplicera diskar är numera ett simpelt backup-verktyg som inte går att göra någonting vettigt alls med.
 
Du kan även flytta växlingsfilen (windows swap file) till en annan partition och minska papperskorgens reserverade storlek till 1% eller ta bort den helt (default 10%) så frigör du massor med utrymme.
 
Du kan även flytta växlingsfilen (windows swap file) till en annan partition och minska papperskorgens reserverade storlek till 1% eller ta bort den helt (default 10%) så frigör du massor med utrymme.
Fixat sedan länge, men det hjälpte inte i mitt fall... Med nya partitionen funkar det bra :)
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top