Hur många mil skall anses som mycket?

ethic

Ny medlem
Gick med
25 Mar 2010
Ort
Stockholm
Hoj
-03, Suzuki Sv1000
nu börjar hojköpet närma sig helt klart. Som första hoj blir det en honda hornet 600 omkring 98-02 typ. Börjar dyka upp en del på säljsajterna på nätet och då undrar jag givetvis hur man ska se på milantalet vid köp? :confused: vad anses som mycket? På bilar har man lite hum om saker och ting iaf. Nån som kanske har nån sort fingervisning.
 
Det där är ju väldigt olika beroende på hojtyp, men även beroende på vem man frågar.

De flesta tycker nog att 3000-4000 mil på en Hornet 600 börjar bli "mycket". Därmed inte sagt att det för den saken skull måste vara fel på dem. Absolut inte. Men det kanske börjar bli dags att fundr på en genomgång av motorn iaf vid 5000 mil. Jämför man med tex VFR så är dom siffrorna inte mycket att orda om, där många kör en bra bit över 10k mil med sina.

Läste nånstans att snittet för alla mc i swe var typ 250 mil/ år vilket skulle göra 2000-3000 mil för en hoj mellan -98-02.
 
Eftersom folk oftare gasar satan med sina hojar än bruksbilar säger miltalen inte så mycket. Hur hojen är skött/körd/servad är viktigare.


Men för att svara på din fråga skulle iaf jag anse att 4000-5000 mil är mycket på en 98-00.
 
Hojar rullar betydligt mer än vad deras efterträdande ägare tror att de har rullat...

Dvs, det sätts på cykeldator, mätare kopplas ur, det skruvas.....något oehört vanligt.

Så, det är skicket som gäller.
 
Jag köper mycket hellre en hoj som har gått ärliga 1000 mil om året och som är skött och servad som den ska, än en som har gått 100 lögnaktiga mil om året och där man kan misstänka att servicen är något eftersatt...
 
Om man bara har bilar att relatera till, vad vore en lämplig koefficient att multiplicera mc-mil med för att få ett hum om vad som är mycket eller lite. 4?5?
 
Bilar schabloneras väl till ca 1500 mil per år. Hojar nånstans mellan 300 och 500. Men det skiftar ju mer med hojar iom att färre kör när det är pissväder.
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top