Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.








Sjukt svårkört med sommardäcken i 3 dm snö. Däcken tar sig svårligen ner till fast mark. Har inte pallat montera dubbdäck till i år. Kanske nästa säsongView attachment 524291Hur långt är det runt kvarteret? 500 m?
Hojpremiären avklarad iaf!



Man blir aldrig för gammal för att göra doughnuts..Jag har kört fyrhjulig "motorcykel" idag. Körde mest runt på infarten.
View attachment 524305


Gick själv motvilligt på hojpaus för ca 2 veckor sedan. Allt för många indikationer talade starkt för att det var dags
Satt faktiskt och funderade på dina förra inlägg och tänkte shit, om bäste björn är ute och kör borde det ju ändå funka, eller?






Att ta motorcykeln för att köra och handla Sushi verkar vara OK!Man måste inse sina begränsningar.
Alltför svårkört för att det ska vara roligt.
Hojen var lite insnöad, det har blåst lite.
Låser upp och försöker backa. Rör sig inte en mm. Nyavspolad hoj parkerad ute. Beläggen fastnar. Fram eller bak? Bägge? Det var bara fram. Släppte efter lite gaffelgung. Undrar om grannarna tyckte det såg ballt ut.
Jag brukar leda hojen till parkeringen, inte starta utanför deras fönster. Så inte idag. 15 cm snö. Körde en kort bit och varmkörde.
Sedan nedförsbacke och T-korsning. Motorbromsar på ettan. Framhjulet går inte som jag vill. Ett underlag jag känner igen. Lägger i tvåan, inte för att jag vill köra fort utan för att KLEn är lågt växlad och går helt ok på 1200-1500 varv. 15-20 blås, knappt. Bägge fötterna nere. Spårigt under snön. Räddar hojen gång på gång. På essingeleden högra spåret i innerfilen. 40 blås. Pinsamt. Ökar till 50. Känner med gasen om det är halt. Det är det. Ökar till 70 i tunneln och svänger av. TMA, långtradare och bärgare har snott filen till Lindhagensplan. Jag som hade tänkt tanka. Det behövdes inte insåg jag.
View attachment 524335
Sankt Eriksgatan och Hantverkargatan där framme. Jag trodde att det skulle vara plogat och saltat inne i stan, min hemmabana. Icke.
Hjulspinn till det vänstraste spåret. Nedför Hantverkargatan gick det i 15 blås. Bägge fötterna i backen hela tiden. Jobbigt.
Jag har gjort två ofrivilliga vintervurpor med DR500:n. Busshållplats, de dubbla hjulparen pressar ihop en stadig kant som sedan kan döljas med lite nysnö. Nynäsvägen vid Gullmarplan i 60? Minns inte det var väl 1984.
Samma vinter, samma busstrick på 30 sträcka 300 meter hemifrån. Så det tricket går jag inte på igen. Jag kände vallarna kring snömodden.
Stannade flera gånger för att vila benen.
Are we having fun yet?
Varm och aningen svettig, inte pga långa sladdar i 120 med fötterna på fotpinnarna ute på snöig sjöis. De åren är förbi. Jag ville ju känna mig som 55 åtminstone.
Satte i fodret i mitt Yoko-ställ. Tvångströjan.
Varmt, en massa skydd å dragkedjor. Ja ja.
Tog mig hem, backen kvar. Har inte mycket till fart innan och sen är det ju en kurva.
Kommer aldrig att gå. 2008 körde jag hela backen med hjulspinn på tvåan med DR600 efter att ha kör på översnöad teflon i 45 minuter.
Efter halva backen sjönk farten drar av lite för att ge däcket en chans. Funderar på hur jag ska vända. Men fan, det tuggar på. Fötterna dinglar hjälplöst. Snövall och avfasad trottoarkant kvar in till parkeringen. Ska jag fastna på målsnöret? Nä mitt TKC80 tuggade igenom där också.
En minusgrad, inga andra hojar ute. Inte ens Fodora-killana. Körde 1,5 mil i alla fall.
”Fy fan det är så jävla dålig snöröjning i den här jävla stan!”
Jag tar en hojpaus ett tag.
View attachment 524337
|
|
Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare
Custom Motor Show ställer ä... |
|
|
Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare
Custom Motor Show ställer ä... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!
Den 3-5 juli slår vi upp po... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!
Boka din plats på Gotland R... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!
Boka din plats på Gotland R... |
|
|
Förarkurser på Nürburgring
Nu är datumen för båda föra... |
|
Brembo presenterar TrackTribe
Brembo presenterar TrackTri... |
|
|
|
21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026
Stora Motorcykelkatalogen 2... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026, spara pengar med early bird erbjudande!
Packa hojen, damma av hjälm... |