Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Inte idag, men igår. 45 mil i Tyskland varav säkert 43 på Autobahn.
Skulle hemåt, det var ju planen, och hade egentligen tänkte smyga mig fram på ett trivsamt sätt på små vägar och genom byar. Men väderprognosen innehöll mestadels grått, skurar och kallt, och närmre Hamburg och Kiel skulle det bli rikligt med regn.
Så det blev byte av plan. Boka om färjebiljetten och ut på Autobahn! Ska jag bli kall och våt så låt det åtminstone gå över fortast möjligt. Det blev brum-brum i mittfilen (130-140 km/t) i några timmar tills jag anlände till Kiel på eftermiddagen. Genomfrusen men torr (bra regnkläder).
Hade flera väder:
- grått och kallt, därefter
- växlande molnihet och kallt, därefter
- hagel, regn och kallt, därefter
- mera hagel, massor av iskallt regn, sjöblöt vägbana och ingen sikt, därefter
- regn, bara, när jag kom till Kiel
Jag har kört runt 400 mil på 11 kördagar så det var rätt gôtt att glida in med färjan i Göteborg i morse och rulla de sista kilometrarna hem.
PS. Jag växlade väääldigt försiktigt hela dagen igår. Idag har jag jagat reservdelar, nya fjädrar, packningar och lite annat så att missödena i Trier med växlingarna inte skall upprepas.
Tröstfika framme i Kiel. Kaffe och muffins värmde gott.
View attachment 515605
Jag rapporterar en och annan tur.4
Men 22 igår som jag glömde rapportera![]()
oj, bra jobbat, min hoj har inte ens gått 430 mil totaltRunt 430 mil i år, so far. 120 förra helgen, inte den som gick.
Jag köpte gammal hoj med få mil för att ha råd att köra, köpa däck och soppa. En som var med köpte ny i fjol, före mig. Har väl kört lite drygt som du, de flesta milen med mig och den tredje turdeltagaren.oj, bra jobbat, min hoj har inte ens gått 430 mil totalt![]()
Grymt bra. Det är ju bara maj, ju!Runt 430 mil i år, so far.
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |