Hur många mil körde du i dag?

Igår blev det drygt 34 mil i höstrusket. Körde från Småland till Blekinge, Skåne och hem till Småland igen. :) Kallt om fingrarna blev det mot slutet. Kanske sista lite längre turen i år. :( Störande dock är alla smådroppar på visiret i dimma och småregn. Jäklar vad jag saknade lite värme och sol men framförallt torrt väglag. :) Både klart.se och smhi hade lovat i stort sett regnfritt hela dagen. Det var ovanligt regnigt för att vara regnfritt dock.
 
2 mil på Vespan i +5. Hemifrån in till centrala Göteborg och så hem igen några timmar senare.

Funkade finfint. Tjocka kläder; stor och lång mc-jacka, regnbyxa utanpå benen (tar bort mycket vind), varmfodrade vinterhandskar och inte minst en rejäl vindruta och kåpor framtill.

Hade kunnat köra 10 mil till om det hade behövts. Kyla kan man klä sig mot. Det är värre med halka!
 
8 mil +2 grader & nyss hemkommen. Fingrarar pallar inte med den tempen. Inga handtagsvärmare tyvärr, har knappen inkopplad men har inte hittat några original värmehandtag på Ebay.
 
Jag lägger till 0 meter idag till dom andra 0 metrarna i år....
Tragiskt år.
I´m in the same sits typ, körde kollegans Sportser c:a 100 meter i somras för att känna på den, det räckte för att fingrarna skulle domna bort och fick mig att inse att jag aldrig vill ha en.
 
Kanske 1.5. Med KLX:en, mest för att se att allt ff funkar. Har varit en ganska avslagen säsong för mig...
 
3,5 mil. Nästa gång kanske inte blir förrän om ett par veckor.

3° är när jag märker att jag saknar värme till händerna.
 
Förra helgen blev det drygt 80 mil, Bangkok till BuriRam på lördagen och sen tillbaka till Bangkok på måndagen.

20231027_121109.jpgFB_IMG_1698474260845.jpgFB_IMG_1698542873871.jpg1698545250746.jpg1698545257108.jpg1698545233129.jpg1698498162908.jpg
20231028_154039.jpg1698475125015.jpg1698545270282.jpg
 
Last edited:
Körde en liten runda ca5 mil och passade på att tanka. Nu blir det nog inte mer iår.
Får ta tag i enduron istället resten av året
 
Bortåt 6 mil blev det. Hade ett ärende inne i city och tog Vespan dit. Enklare att parkera, ingen p-avgift, ingen trängselskatt. Rena förtjänsten!

Eftersom det var hela +10 och ingen nederbörd så blev det en omväg på vägen hem, ut ur centrala stan, till Det Stora Landet På Andra Sidan Vattnet (=Hisingen) med något mer lantliga vägar. Jag var dock inte klädd för en längre tur så det blev bara en kortis. Fast en kort tur är bättre än ingen tur!

Vespan vilar sig hemmavid efter dagens äventyr i city och på Hising Island. Du som är allergisk mot scootrar får helt enkelt vända bort blicken. :)
1699364837723.png
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top