Hur många äger allväders -och skinnställ?

Både och, men numera tar jag "tygjackan" utanpå skinnstället om det blir kallt, jag tycker att om benen fryser man mer i allvädersbrallor än i skinn.
 
Skinn för mig.





:felämne

Hata mig om ni vill, men varför säger ni gore tex ställ? då gore tex bara är en tun plastliknande film som används för vattentäthet. jag vill då inte åka i ett "plast" ställ
 
Hur många äger dubbla ställ?

Mvh Ozena[/QUOTE]

Jag har oxå dubbla beroende på väder och vind. visst är det snyggare med skinn och efter en VURPA förra året är jag noga med att även allväder sitter tight.
Se till att prova ordentligt att skydden inte glider undan om man vrider lite på armar och ben. Jag fick en del fula märken där skydden skulle suttit.
Hade IXS byxor och de var suveräna, nu har jag både deras byxa och jacka.
/Ride on.....
 
Var är pollen?? (Då menar jag inte dammet som flyger omkring i hela landet för tillfället och skitar ner både bilar och hojar)

För övrigt så kan jag tillägga att jag har endast skinnställ, kanske blir något allväders också som är lite smidigare att ta på sig om man inte ska åka så långt.
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top