Hur lång tid tar försäkringsnissarna på sig

CeeJay

Semi Rookie
Gick med
30 Jan 2007
Ort
Lund
Hoj
Fireblade -00
Var med i en olycka den 27 April där hojen tydligen blev helt kvaddad, har dock inte sett den än eftersom jag åkte ambulans till sjukan och jag har inte fått någon uppgift om vart den är än. Har precis skickat in skadeanmälan till försäkringsbolaget men har inte fått tag i någon på polisen än som kan höra min version i olyckan.

Hur det kommer att bli med försäkringsfrågan vet jag inte än och eftersom jag bara hade halvförsäkring får jag ju bara ersättning om den jag krockade med anses som vållande, vilket man ju inte vet om så blir fallet än.

Min fråga är då till er med liknande erfarenheter:
Om vi antar att personen jag krockade med blir vållande och ska ersätta mig samt att min hoj förmodligen är helt förstörd och inte kan lagas. Hur lång tid kommer alla steg i försäkringskarusellen ta???

Är jävligt sugen på att åka igen nu när sommaren kommer med stormsteg. Kan vara bra att veta om man har någon sommar att se fram emot eller om detta kommer att ta aldeles för lång tid
 
Ingen som har varit med om ett försäkringsärende liknande detta som vet ungeför hur lånd tid det kan tänkas ta???
 
Men hur gick olyckan till? Din fart var så klart laglig så den behöver vi inte ta upp, men vad gick fel annars?
 
Blev påkörd förra året av en bil i stan. Det var hans fel och min hoj blev helt kvaddad. Först körs hojen till närmaste märkesverkstad, de kollar på den och beräknar på ett ungefär vad det kostar att reparera. Överstiger det, det aktuella marknadsvärdet betalar fbolaget dig vad den anses vara värd. Och i mitt fall var de dryga som as, jag fick ringa hur jävla många gånger som helst för att det skulle hända ngt.. Om du tänkt köpa ny hoj denna säsongen måste du tjata på dem som en tok. Hur gick det med dig då? Lycka till
 
Allt handlar om hur mycket du orkar tjata, skickar du bara in papper och inget mer kommer du få vänta länga ringer du dock och tjatar har de precis kommit från semester eller kurs och tar tag i det under veckan.
 
Nyheter
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Back
Top