hur gör ni potatismos ?

Hemligheten bakom ett gott potatismos.

1. Bra, mjölig potatissort. Mandelpotatis om man vill lyxa till det.

2. Gräddmjölk (50% grädde 50% mjölk) som är varm.

3. Riktigt smör.

4. Nymalen peppar och muskot.


Hemligheten ligger i råvarorna! Och kom ihåg, du frågade efter ett gott mos. Inte nyttigt. :tummenupp
Detta stämmer.

Men:

• Observera att mjölken ska vara varm. Du vill inte kyla ner moset.
• Du behöver ingen visp. Mosa den porösa potatisen med en slev eller den platta delen av en potatispress (eller potatis-stöt om du har ett välutrustat kök) och låt den inte bli helt slät. Det är både godare och mer rustikt med små potatisbitar i moset.
• Smula ner bitar av fetaost i det varma moset.
• Alternativ till fetaost är riven ost av typen Västerbotten. Osten gör att du får mer smak på moset.

Hemlagat mos är mkt underkattat, jättegott och passar till nästan alla kötträtter.
 
Hemligheten bakom ett gott potatismos.

1. Bra, mjölig potatissort. Mandelpotatis om man vill lyxa till det.

2. Gräddmjölk (50% grädde 50% mjölk) som är varm.

3. Riktigt smör.

4. Nymalen peppar och muskot.


Hemligheten ligger i råvarorna! Och kom ihåg, du frågade efter ett gott mos. Inte nyttigt. :tummenupp

Lyssna på juha01, han vet hur ett gott mos ska göras! Muskot är mycket viktigt!
 
Tänkte ge mig på att göra potatismos idag , inte pulvermos då , hur gör ni ?

Man tar två Potatisar av hygglig kvalité, Bad Toy och Starclassic kan nog funka. Jag har provat med Tjoffe men det blev alldeles för fett. Sen ställer du fram vansinniga mängder brännvin, skulle tro att moset är ett faktum inom ett par timmar.
 
ta sig till buellcenter på onsdagar kl. 18. häll lite smörjolja på sidan av däcken på hojjarna som står utanför. OBS! viktigt att ni häller på sidan av däcken så inte oljan försvinner när de åker rakt fram, de e när hjulen lutar som oljan gör bäst effekt. sen är det bara att luta sig bakåt och vänta på att moset lagar sig sjävt.


edit: tar man 9 minuter på sig att skriva ett inlägg får man väl räkna med att nån annan hittar recetet.

edit igen: osten är det viktigaste - skitgott om man käkar potatiset tillsammans med typ renskav eller nåt.
jag brukar mosa potatisarna inna de är färdigkokta, då blir det lite mer konsistens
 
Last edited:
Skala potatis
Skär dem i halvor (då blir koktiden kortare)
Koka potatisen
Pressa potatisen (har du ingen potatispress så funkar det med elvisp tex.)
Släng i en liiiiten klick smör.
Blanda i mjölk (lite i taget) tills konsistensen är som du vill ha den.
För att få moset fluffigt så använd två gafflar som du rör med. Lägg dem mot varandra, vända åt samma håll och använd som "sked"
Värm på moset lite, för mjölken har säkert gjort det kallt.
Salta, peppra!

/Carin

Eller så värmer man mjölken under tiden. :D
 
Aromat??? I maten? Är ni alldeles från vettet?
tongue2.gif


Varför uppfanns detta vämjeliga pulver? Kan någon förklara?

När det gäller potatismos så är kryddorna salt, peppar (jag är en sucker för svartpeppar) och nyriven muskotnöt.
 
Last edited:
Tänk storskaligt!

gustav.jpg


Nej men seriöst brova att ha i lite gul lök, det är svingott!
 
Back
Top