Hur fungerar en Mc motor?

  • Thread starter Thread starter simonnr22
  • Start date Start date
2956717
687lbo3.jpg
HATA tändningen!!! :mad:
 
Det är din attityd grabben..


min attityd hehe? jag bara ändrade det jag tyckte lät fel, och jag skrev inte på nåt o3vligt sätt, lr hehe?

Det är ju inte helt fel det han skrev...:va Det är ju olja i bensinen också men finns säkert många olika sätt man kan beskriva på hur en motor dungerar


a men jag mena inte en 2-takt, jag menade 4 takt, då äre ingen olja i
 
Last edited:
Någon som har/kan någon bra sida där de beskriver istortsett precis hur en mc motor fungerar... Ska ju köpa mc snart och är inte helt duktig på var olika delar fungerar och är till för :)

Hmm För det första så antar jag att du e en teoretiker med tanke på att du vill ha en sida där det står/visar hur en motor fungerar. Ett tips till det En motor funkar INTE i teori. Ska man ställa in en motor (t.ex förgasaren) Så krävs det en viss känslighet. Lyssna på hojen hur den låter skruva lite låter den bättre så låt det vara låter den sämre skruva tillbaka osv osv. (har många vänner som e teoretiker och ingen utav deras moppar eller hojar funkar efter att dom skruvat) För det andra. Bara för att det sitter nya grejjer betyder det inte att saker och ting fungerar som det ska. :gnissla Tro mig folk tror det:P

Och för det tredje motorer fungerar ungefär såhär (4takt) Kolven som sitter kopplad till en vevaxel som går runt och runt och driver kugghjul i växellådan. "Kolven" har 4 olika takter (4takt) inloppstakt, kompressionstakt, arbetstakt, utloppstakt. Under Inloppstakten sugs bensin och luft blandningen in (som ställs in med hjälp av förgasaren) Kolven åker ner. Under kompressions takten trycks luften och bensinen ihop (komprimeras) kolven åker upp. Under Arbetstakten tänds bränslet med hjälp av ett tändstift (bensinblandningen sprängs så att kolven trycks neråt). Under Utloppstakten åker kolven upp och avgaserna trycks ut.

Hur 2 taktsmotorer fungerar vet jag inte säkert men jag tror att det e bara kompressionstakt och arbetstakt hela tiden då ( Avgaserna pumpas ut mellan takterna)

Hoppas det varit till någon hjälp:tummenupp
 
Nyheter
Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Back
Top