Hur fan ska jag lösa detta??

Är det inte bara att lägga en loppa (med svets) till en mindre bult och sen skruvaut den?

Men skruven gick av precis där den går in i svingen. pilligt med svets vid aluminium eller? Nu kan jag inte svetsa men funderingen finns.
Ska ta en bild idag så får ni se problemet.

MVH
Patrik
 
Men skruven gick av precis där den går in i svingen. pilligt med svets vid aluminium eller? Nu kan jag inte svetsa men funderingen finns.
Ska ta en bild idag så får ni se problemet.

MVH
Patrik

Taskigt läge & många tips har du fått.
Mkt beror på hur hårt skruven sitter men mina erfarenheter säger mig att du skall undvika gris/svinpitten, den brukar bara ställa till det.
Ridgid kittet brukar fungera, men inte alltid.

Jag hade detta problem http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=154095 & det slutade med att borra & helicoila ny gänga.

Vad jag skulle testa i ditt läge är att försöka borra ett litet hål rakt igenom skruven så att du kan spruta in penetrerande krypolja bakom skruven & låta det verka några dagar, knacka sedan in en ridgid utdragare värm lite med butan eller gasol & försök skruva ut stumpen.
Mer om detta & ännu flera tips i bifogad tråd
 
Last edited:
ös på en massa krypolja o använd lite värme före.. om de ens är en varmluftpistol hjälper det. :tummenupp
 

Vad jag skulle testa i ditt läge är att försöka borra ett litet hål rakt igenom skruven så att du kan spruta in penetrerande krypolja bakom skruven & låta det verka några dagar, knacka sedan in en ridgid utdragare värm lite med butan eller gasol & försök skruva ut stumpen.
Mer om detta & ännu flera tips i bifogad tråd

Precis, problemet är ju inte vilken metod du skall använda för att få skruven att snurra.
Problemet är att få den att snurra :tummenupp

Antar att den satt fast så hårt, att du med nyckelgreppen inte lyckades rubba den, och drog av den.
Bättre grepp om skruven än vid det tillfället får du aldrig, oavsett svinpittar eller annat.

Som tidigare nämt - lägg energin på att värma svingen (runt skruven) med värmepistol för att få den att expandera, och samtidigt få in tunn olja typ 5-56.

Sen kan du prova ( om det är möjligt )med en riktigt spetsig körnare och liten hammare att försöka driva den runt/utåt.

Små slag har en förmåga som segdragning saknar :D

Jo.......
Om du ska borra finns det i dag borrar som skär i vänstervarv.
Kanon för detta ändamål, då borren kommer att vilja dra ut skruven medans du borrar.
 
Last edited:
Får du den å röra på sig så skruva in den först så att du får olja i gängorna. I värsta fall får skruva in den så den lägger sig i svingen å trycka in lite fogskum så den ligger still.
 
Har draagit ur massa avdragna pinnbultar ur alu toppar med migsvets. Lägg en bricka först o sedan en större mutter. Är bulten m8 så ta minst en m10. Sedan sikta å börja svetsa i pinnbulten tills du fyllt upp hålet i muttern. Låt det svalna en aning så det inte är knallrött sedan bara att skruva loss. Då din sving är lackad så får du nog skydda med ordentligt blöta trasor annars brinner nog färgen.
Lycka till
 
Tack så hemskt mycket för alla svar!
Ska till att slipa till änden imorgon. få en jämnare kant. sen bora ett litet hål.
Värmepistol och olja. Ska trockla lite. får se vad som händer.
Än en gång.

TACK!

MVH
Patrik
 
Nyheter
European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top