Hur får jag in den fan?

Noc

Nu är det inte så mkt kvar av resten...
Gick med
7 Dec 2003
Ort
Piteå
Hoj
Diverse japanskt och en del ryskt!?
Wikas glycerinfyllda mätare(Från MCXpress) ska ju gå montera i 63mm hål. Hur? Vad har jag missat? Vad vågar jag skruva bort utan att det sprutar glycerin och annat diverse?
 

Bifogat

  • Kolf.jpg
    Kolf.jpg
    20.6 KB · Visningar: 127
Haha... Sant. Tänkte mest vad som är gjort för att tas bort och inte... Prövade gänga loss anslutningen, men satt så ini h-vete så vet inte om jag vågar dra hårdare? Det är även två skruvar på baksidan - låsning?

Sen den där tryckåterställningsgrejjen på ovansidan, går den få bort?
 
aha, det är alltså anslutningen som sticker ut åt sidan som ställer till det?
Jag skulle nog försöka skruva av övre kanten istället, som håller fast linsen...
 
Skruva av övre kanten? Nu får du förklara dig?
 
Så här gjorde jag (ingen bra bild men). Filade upp ett litet urtag där "tryckåterställningsgrejjen" går ner (syns vid ca klockan 4 på mätarna). Har även fasat av baksidan på motsatta sidan. Stack ner mätaren med anslutningen först, vek sen ner den i hålet för att sist vrida runt den.
 

Bifogat

  • apexi1.jpg
    apexi1.jpg
    40.8 KB · Visningar: 120
Ok, jag prövade gänga ur anslutningen. Det gick inte, till slut så vred sig huset inne i klockan...:gnissla Lyckades dock vrida tillbaks det.

Däremot så kom jag på det, tryckåterställnigsgrejjen gick slita bort om man tog ur den där oranga sprinten. Bara försiktigt med polygripen, sen så plopp! (Håll inte mätaren upp och ner när detta görs. Tips! )

Då gick det göra som du sa, att vinkla in anslutningen och trycka in den. Sen tillbaks med gummimojjen. Var dock tvungen att göra ett 64.5mm hål, men det spelar ju eg ingen roll så länge man håller sig under 68(tror jag yttermåttet var...).

Så nu sitter den där. Nästa huvudvärk är då alla autometermätare...:brinnerup
 
Nyheter
BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Back
Top