Hur dra ut packning?

Teddy

"...I been here for years"
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Vallentuna
Hoj
1973 Suzuki GT550.
Vilket verktyg använder man för att dra ut en packning och var kan man köpa det? Se nedan bifogad bild. Del nr 18 (SEAL, water pump) behöver bytas ut.

Intresseklubben antecknar. För de av er som läste tråden om min medverkan i B-racet på LMS där jag fick avbryta på Sighting Lap och inte kom till start så har ni här roten till det onda.
 

Bifogat

  • RS250R_waterpump.gif
    RS250R_waterpump.gif
    8 KB · Visningar: 179
Såg att det var en packning och inte en o-ring. Då har jag inte lika mycket verktyg. Du behöver en utdragare, elelr så kan det vara så fiffigt som på min TZ:a att det finns ett litet hål på motsatt sida som du kan sätta ett dorn i och knacka ut packningen.
 
Finns tyvärr inget hål att knacka ut den igenom på Hondan… I vintras när jag bytte allt i motorn så vill jag minnas att jag drog ut den med samma verktyg som jag drog ut lagren med! :)

Teddy skrev:
2423369 ...och var kan man köpa det?

Honda original såklart! :fatta! Jag kan kolla om jag kanske har en extra! Brådskande?
 
Last edited:
Nej tyvärr är det inte så fiffigt, dessutom så är det en trippelmacka, sett inifrån och ut sitter det ett lager, en packning och en packning till. Jag ska ha ut den yttre packningen. Det behövs altså något slags verktyg som utvändiga gripklor och utvändigt mothåll.
 

Bifogat

  • utdragare.gif
    utdragare.gif
    1.6 KB · Visningar: 515
oscar skrev:
2423469 Varför inte byta båda packningarna samt lagret när du ändå är i farten?! Du är väl inte dumsnål Teddy?!
Ja, varför inte? Tack för det förslaget, det hade jag inte ens tänkt på, jag är både dumsnål och lat när det vill sig. Det är dags att inventera reservdelslagret.

Men hur menar du att du använde samma verktyg för att demontera som för att montera? Kanckar man ut alla tre delarna från samma håll rakt på varandra i en och samma manöver?
 
Teddy skrev:
2423490 Ja, varför inte? Tack för det förslaget, det hade jag inte ens tänkt på, jag är både dumsnål och lat när det vill sig. Det är dags att inventera reservdelslagret.

Men hur menar du att du använde samma verktyg för att demontera som för att montera? Kanckar man ut alla tre delarna från samma håll rakt på varandra i en och samma manöver?

:tummenupp


Inte samma som när jag monterade för då använde ett verktyg för det ändamålet, dvs en platta som är lika stor som packningen eller lagret och ett långt skaft på den som man knackar på med hammaren. På så vis undviker man att snedbelasta lagret! Finns på Biltema (artnr. 19-247)…

När du ska ha ut grejerna behöver du ju inte vara så noga så länge du enbart förstör packningar eller lager.

Om det inte är brådskande och om du kommer till KGA så kan jag hjälpa dig med det där!
 
Last edited:
Jag har använt en vanlig skruvmejsel för att pilla loss dom där tätningarna.
 
Teddy skrev:
2424281 Verkligen, hur då? Bända framifrån eller knacka bakifrån?

Kommer inte riktigt ihåg. Man gör det bara en gg om året.. Men det var bara att bända lite uppifrån från lite olika håll så losnar den. Hade iof av hela vattenpumpen så kanske att jag knackat lite från insidan? Kommer inte ihåg. Sitter iaf inte så jättejättehårt och man ska ju inte använda dom igen. Men jag har fått loss dom tätningarna utan några skador på dom. Viktigaste är att inte skada vattenpumpen något. Sen har jag nog tryckt dit dom nya med att använda en lämplig hylsa från en hylsnyckelsats som haft rätt storlek som tätningen och knackat in dom nya med. Hade iaf inga specialverktyg utan bara vanliga verktyg när jag demonterade/monterade dom.
 
packbox-utdragare från biltema, ser ut som en liten is-hacka. kostade typ 18kr.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top