Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jocke W skrev:njea, men det känns lite överdrivet bara för att han inte orkar parkera på ett annat ställe.
Jag har samma problem. Och det handlar inte om att inte orka. Jag hade gärna parkerat någon annanstans. Men nu är det så att man hyr parkeringsplatser, och då får man bli tilldelad en plats. Vill man ha någon annan plats får man ställa sig i kö tills ägaren av den rutan flyttar eller dör... Det kan ta ett tag. Så då får man vackert stå där. Och behöva tvätta bilen 4-7 gånger i veckan är inte särklit kul...Jocke W skrev:njea, men det känns lite överdrivet bara för att han inte orkar parkera på ett annat ställe.

Mavve skrev:Har även saltsyra som jag fick från jobbet, men det var endast 30%.
fart freak skrev:silvertejpa fast en hackspett i trädet...![]()

TomK skrev:Det normala tillvägagångssättet att ta död på ett träd och även rötterna (så det inte växer upp sly), är att ringbarka det. Man skär ut en decimeterbred remsa ur barken runt om (både över- och underbark).

Firefly skrev:Vill man ha någon annan plats får man ställa sig i kö tills ägaren av den rutan flyttar eller dör... Det kan ta ett tag.
chrilla skrev:Döda människan som hyr den plats du vill ha.
Ovan nämnda metoder med ringbarkning, gift eller tusen kopparspikar brukar fungera även på människor.
Prata med plogkillen annars, vissa människor "savar" ihjäl om de blir påkörda ordentligt av en plog.
Vet inte om kommunen är så sugna på att fälla killen dock...
tack för tipset.... |
|
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
På MC-mässan i vintras anor... |
|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |