Hur byter man fjäder på en Öhlinare?

HansJ

Ver 1.1, by Leca
Gick med
8 Dec 2003
Ort
Sthlm
Hoj
TRX850
Komprimera fjädern, vrid på "brickan" under undre mothållet, eller vad för låsning är det? Har någon en bild, sprängskiss eller beskrivning?
 
Nähä?! Trodde man skulle borra :va Men det är kanske inte popnitat...

Ska kanske tillägga att det är en äldre modell utan hydraulisk förspänning, om det nu spelar nån roll.
 
Du bör ta av så mycket av förspänningen som möjligt och sedan komprimera fjädern så att du får en ca 1 -1,5cm glipa mellan säte och fjäderns ände.

Sedan kan du trä ut fjädersätet ifrån kolvstångsförlängaren. Kruxet är att komprimera fjädern utan att klämma över fjädersätet.

Proffsverktygen består ofta av en hydraulisk pelardomkraft monterat i ett mothåll som har en platta med ett slitsat cirkulärt hål (diametern är något större än fjädersätets ytterdiameter men mindre än fjäderns ytterdiameter)

Topp! Tackar för tipset. Preferred supplier (Biltema) har fjäderkomprimeringsverktyg, de ligger i bilen. :) Om de inte funkar så kan jag modifiera lite, tack vare ditt utförliga svar!
 
Sådär, liten bit av en kaka. Preferred Supplier's grejor var lite väl stora, men det gick bra ändå. Tack för hjälpen!
 
Nyheter
Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Back
Top