Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Mjah motorcykeln har ABS - men man ska bromsa så man inte använder sig av ABS -> så ledes bromsade jag för kort bromssträcka med 2-4 meter sa han.Du får typ ut 5% mer om du bromsar så kraftigt att det är precis innan ABS går i.
EDIT: För LÅNG bromssträcka... skriver massor med fel idag.
varje gång man går förbi hojen och man vet att det är bara ett litet kryss på ett jävla papper som hindrar en från att köra (lagligt).
Säg att saida ringde och sa att det var ok på en annan. Alla hojtyper bromsar ju olika och med abs är det väl meningen att man nyper allt man har, eller ?
) 


du sa vad?? det här låter suspekt, mest pga att min lärare berättade att det inte kommer göra ett dugg om abs går in, men om du bromsar bakbromsen så hojen uppträder på ett sätt då det ser ut som den används mest så kuggar man, thus,, bromsa frambromsen, upp med blicken ihop med benen runt tanken sträck armarna och tryck in bromsen bestämt, ned med fötterna när du stannat och ta en sekund vila innan du söker blicken med lappkillen!
hoppas nästa går bra! du har ju redan klarat av de moment som är svårast egentligentrafiken är som den är , ut och kör bil i områderna där ni kanske kommer köra, högerregel , vänstersvängen osv,
Edit, FRÅGA GUBBFAN VA HAN VILL SE!!!


Aja baja, inte hänga på armarna vid bromsning, använd rygg och ben![]()
Måste tillägga att man inte ska ha raka och stela armar vid en inbromsning. Den som vill veta mer kan gratis läsa denna guide (pdf):
http://www.svmc.se/upload/SMC centralt/Dokument/rapporter/001-016 Full_Kontroll_Web.pdf
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |
|
|
Svensk auktion med tävlingshojar
Det svenska företaget Antiq... |
|
Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter
Efter att Cruiser-programme... |
|
|
|
WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem
WP har länge varit synonymt... |
|
|
Donut Labs solid state-batteri – redo för användning i Verge-motorcyklar
Donut Labs VD Marko Lehtimä... |
|
|
Donut Labs solid state-batteri – redo för användning i Verge-motorcyklar
Donut Labs VD Marko Lehtimä... |
|
|
MC-Mässan närmar sig!
På årets stora motorcykelmä... |
|
|
Nya idéer för tvåtaktsmotorn
Kawasaki har lämnat in en p... |
|
|
Nya idéer för tvåtaktsmotorn
Kawasaki har lämnat in en p... |