Hur blev du av med körkortet

va ute och crusa i norge med helt laglig hastighet förra sommaren, så kommer det en jävla bil och lägger sej typ 1 meter bakom mej..:gnissla så jag gasar på lite för at slippa att ha den så tätt inpå... naj skull inte ha gjort det.. civilare, 89 på 60 väg...
Facit:8000nok i böter + 4 månader indaget körkort

jävla norrmän :finger
 
Last edited:
View attachment 231597

193km/h på 110 väg.

Låg och lekte lite med laddtrycket i Saaben i 5:an (500hk), blev fartblind och tänkte inte på hastigheten.
Efter ett smörbrev från högsta hönset på dåvarande jobb så resulterade det i 8mån indragning + 2500:-, detta skedde 1 vecka innan böterna sköt i höjden och tidpunkten var i slutet av September.

Då hade jag 3,2 mil enkel resa till jobbet och det började bli kallt... och jag har bara blivit stoppad 1 gång under dom 10åren jag haft bilkort (blåskontroll) så jag körde efter dessa 48 "karenstimmarna" hade gått ut... tog 7 dagar så blev jag stoppad i en rutinkontroll vilket resulterade till olovlig körning + fraförande av olagligt fordon (fick inte igenom den på besiktningen pga för mkt effekt, även kallad brott mot helbilsgodkännandet)... 7000:- i böter, dock ingen förlängning av indragningen.

Gick och köpte mig en EU moped för att kunna transportera mig till jobb, den var lite trött med mina 103kg, så där åkte på en 70-kubikare.
Tog 3 veckor så åkte jag på fortkörning mitt i vintern på 50 väg, ytterligare 2500:- i böter.
Polisen i fråga var hygglig och skippade anmälan på trimmet och anmälde enbart fortkörningen lokalt (blev väl förvånad när hjälmen åkte av och föraren faktiskt hade skäggväxt).

Fick tbx kortet 26maj -07 (en lördag).... fredagen innan, dvs 25Maj så 16:30 svänger jag in i byn efter totalt ca 300mil vintertid och med pirret i magen att vid midnatt så skulle jag få tillbaka mitt kökort, står samma polisherre som tog mig första gången och stoppar mig.

Jag menade på att dom skulle se mellan fingrarna och släppa mig, då det var 6,5h kvar till jag fick kortet.... efter lite flin dom imellan så fick jag gå hem 1,5km vilket jag gjorde med glädje....

Ska även tilläggas att jag blev stoppad ytterligare 2ggr denna vinter på denna moped utan några påföljder.
En av gångerna så försökte jag pipa ifrån, var lagom trött på rättsväsendet, ut på en lerstig kom 2m, sen hade jag moppe #¤&#¤ över mig "suck".
Fick mig en näsbränna, och nu kör man en hoj som gör ca 150km/h i 1:an :D
Ursäkta för lite OT men, helfordonsgodkännande. Det innebär väl att bilen är nyare än -99(?) och således ingen Saab 9000/900.
Jag är lite Saabfixerad men har bara sett 9000-byggen med denna effekt så om du vill får du gärna dela med dig lite mer om bilen :)
 
Har jag min son bakpå så åker jag inte över 250 km/h! :fakta Då får man stanna ifall dom hinner ikapp!


Åker jag själv så drar jag ifrån dom på bakan 300+ :yoparty

åååå så du tar de lungt när din egna lille pöjk e där bak

tycker annars du hade vart en fin kandidat till SHs humor pris :tummenupp om de finns då?

Allvarligt talat, stannar ni verkligen om de blåe ligger bakom och tjoar? jag menar hur stor chans har dom att hinna ifatt en potent hoj?
:cdevil :notme

ligger väl nåt i de när man smitit me moppen :D
 
Last edited:
Ursäkta för lite OT men, helfordonsgodkännande. Det innebär väl att bilen är nyare än -99(?) och således ingen Saab 9000/900.
Jag är lite Saabfixerad men har bara sett 9000-byggen med denna effekt så om du vill får du gärna dela med dig lite mer om bilen :)

Helbilsgodkännandet började gälla -98, ska man hårddra det så får man inte ens sätta på ett öppet filter...
Det är en Saab 9-3 -00 med T7 motor.
Du har ett mer detaljerat PM :tummenupp
 
åååå så du tar de lungt när din egna lille pöjk e där bak

tycker annars du hade vart en fin kandidat till SHs humor pris :tummenupp om de finns då?



ligger väl nåt i de när man smitit me moppen :D

Jag är så illa tvungen, han gnäller om att det är tungt och hålla sig kvar över 250 knyck :mad:

Dottern spänner jag fast med skärp så henne uiilar jag med i 300 :yoparty
 
En av gångerna så försökte jag pipa ifrån, var lagom trött på rättsväsendet, ut på en lerstig kom 2m, sen hade jag moppe #¤&#¤ över mig "suck

Bara viljan finns! :D


Hur var det då, när börjar det bli lönt att köra ifrån snuten, som tidigare användare också undra?
 
Bara viljan finns! :D


Hur var det då, när börjar det bli lönt att köra ifrån snuten, som tidigare användare också undra?

Inte när det är -6c, dom ligger hack i häl och du har en moppe som gör 0-100km/h på 35sec och du bestämmer dig för att köra ut på leriga stigar med mc liknande däck iaf... :huvet
Men frustrationen var enorm just då, läggs väl under katoregin hjärnsläpp.

"Försökte du sticka?"
"Nej då, jag skulle ju stanna här, vill inte stå på vägen " "mummel" :3freak
 
Blev precis av med kortet 101 på 70 väg (med bil). Vet inte hur länge än men borde väl inte bli så farligt länge tycker jag. Har ju ändå gipsad handled å krossad armbåge så spelar ju inte så jävla stor roll egentligen.:va :näsblod
 
Hur lång tid tar det innan länstyrelsen ger besked om hur länge det ska vara indraget. Polisen tog mitt 22april och jag har inte hört något innu. :(
 
Får tillbaka kortet imorgon, två månader indraget för 112 på 70 väg + 4 000 kronor i böter, tur att vädret inte har varit det bästa i sommar :)
 
För en dryg vecka sen när jag var på väg till handlaren för att köpa ny hoj:

113 på 70 = -4000Kr och antagligen 2 mån.

:huvet
 
177 på 90 väg. BMW 525 92:a. Hade precis köpt den å ville trycka lite...

Fick 4k böter å 6 månader indraget. Var inne på VV igår å tog ny bild. Får tillbaka det den 9 aug´:hoppa
 
Dagen efter.... 0.41 promille kl 19, alkisvarning? :confused: 17 000kr i böter 10 månader utan kort :huvet
 
1988 - Hade haft lappen i en månad när jag körde 116 km/h på 70-väg med mamsens Kadett. Resluterade i tre månaders indraget körkort och 1200:- i böter.
På den tiden slapp man ta om kortet som tur var.

1996 - Körde 200+ på 90-väg med min 1100R. Mötte en mc-polis som mätte av hastigheten och som sedan kom ifatt oss när vi kom in i samhället.
Man skulle nog kanske ha blånekat där, men men...
6 månader indraget och 2000:- i böter.
Polisen hade börjat mätningen när vi stod stilla, så det blev bara en snittfart på 159 km/h.

Nu har jag köpt hoj igen så det är väl bara en tidsfråga innan nästa vända :6surkart
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top