Hur blev du av med körkortet

Aldrig blivit av med körkortet.
Har laser störare, radar o laser varnare, Kamera-gps....
Men det har jag i bilen. På mc:n blir det värre.
Uff uff....
 
jag vann ett race mot östergötlands trafikpolis, men sen tog dom mig när jag stod i depå :mad:
12 månaders indraget körkort och 1 månad fängelse
 
Körde 133 Km/h på E 20 med bil där det var 90 gick ut för omkörning strax före det blev 70 så då blev det 63 km/h för fort så 5 mån utan körkort o 2000 i böter har jag för mig det blev ( detta hände 2002 så kan ju ändrats till nu) var tvunget att gå till länsrätten då polisen bara får avgöra tiden upp till 60Km/h över gällande hastighetsgräns på 90 o 70 sträckor vet ej vad som gäller på 30 o 50 men säkert mindre generöst. Erkände på plats så jag slapp vårdslöshet i trafik korsade nämligen en spärrlinje då jag var på väg tillbaka i mitt ordinare körfält efter omkörningen. Vid ett annat tillfälle också med bil blev jag jagad i 7 minuter innan Polisen ens visat att han var polis, mörkt ute så kunde inte se att det var en polisbil, detta hände på 70 o 50 väg körde som mest 140 på 70 väg, stannade dock så fort han drog igång tivoli-ljuset men slapp ngn påföljd då han inte kunde få kontakt med centralen + att han provocerade mig till att köra så fort låg som närmast 10 cm från min kofångare (förklaringen han gav var att han var tvungen att läsa av min regskylt kan tilläggas hade ren skylt o bra belysning så köpte ej hans förklaring) o när ngn kör så nära mig mitt i natten stannar jag sällan o frågar varför utan då gasar jag därifrån men jävlar vad han skällde på mig men då jag fick åka därifrån utan åtgärd var det billigt med en 15 minuters utskällning ( detta hände 2005 ).
 
En vild polisjakt genom natten, precis vid mållinjen fick jag soppatork och 20min senare hittade snuten mej med hunden.. Game over!

En del böter.
och 1 års spärrtid.
Motordelar till ett värde av ca 8.000kr+ beslagtagna och *förverkade*..
 
125 på 70sträcka (nedsatt hastighet över ett backkrön på 90 väg), 23:45 en Tisdag i augusti.
Trevlig polis.
Frågade varför jag stannade.
2 månader och (tror jag) 2000kr.
Lånade systersonens moped.
Blev stannad efter en månad, polis i 50årsåldern tyckte moppen verkade trimmad.
Gjorde 90 ärliga.
Påpekade för farbror blå att jag är 37 år gammal och väger 85 kg.
Tacka du fan för att moppen är trimmad.
Frågade om han inte skulle trivas bättre med att veva upp rutan och åka hem.
Antagligen började han förstå det meningslösa med att försöka skrämmas, eller så kände han igen mig, emedan jag ibland hjälper polisen med eftersök.
Ville vara trevlig och började ge mig råd om hur man framför en moped trafiksäkert.
Meddelade honom att jag haft körkort i 19år inann hans kolegor tog det, samt att jag tävlat i både enduro och RR tidigare.
Då började han yra om blinkers och skit.
Nu åker jag, sa jag.
Åkte.
Han stod kvar.
Trodde aldrig att sådant skulle funka.
Inget jag rekomenderar, men jag var säker på att få böter så jag struntade i att försöka smöra mig undan.
Har pengar.
Har temperament.
 
Alltså, ibland undrar man ju. De kan väl för i helvete inte på fullaste allvar hävda att en av alla tabbar som trafikpoliser faktiskt gör (jo, de är ju faktiskt människor de med, även om de i regel är 100 ggr mer ondsinta än vanligt folk) samt något som helt uppenbart någon totalt annan människa har gjort? Vissa poliser skulle verkligen ha sina jävla BMW-cyklar parkerade i pastejköket. I-DI-OOOT-ER! Såna här anekdoter gör ju att folk inte vill åka hoj mer. Fast om man är som jag och många andra så skiter man i vilket och fortsätter före/efter man har fått tillbaka kortet.
Sensmoralen är alltså: ser ni någon trafikpolis och ni har väl dolda nummerskyltar samt plyten så se till att ha hål för röven i era skruder och skit på dem förfan! Jag HATAR när "makthavande" gör en vulgär demonstration av sin förmåga att akademiskt sätta sig på vanligt folk. Slå vederbörande hårt, med en hullingklädd klubba

Tror du på tomten också? Förstår inte hur du kan bli så upprörd utan att veta hur det egentligen gick till. Det brukar nämligen alltid vara små detaljer som gör att en historia kommer i en helt annan dager.

Men du skiter väl i det... Alla som sitter på anstalt påstår ju också att de är oskyldiga och du blir förmodligen lika upprörd och arg på polisen av den anledningen...
 
Hahah mycket spännande tankar angående det här ärendet.
Jag körde 152 på 70 väg = 8 mån utan KK bötern har inte kommit ännu.

// Niclas
 
Aldrig blivit av med körkortet.
Har laser störare, radar o laser varnare, Kamera-gps....
Men det har jag i bilen. På mc:n blir det värre.
Uff uff....

Äsch! med en gixxer drar du snuten direkCT!!11
 
dom försökte köra ikapp mig med R1:an... dom han dock inte .... dom ringde hem och talade in på telefonsvaret att dom tyckte att jag borde infinna mig OMG hos polisstationen... jag skrattade... dagen efter sitter det en bötes lapp på 800kr på hojen när jag parkerat den inne i Gbg-centrum... lappen var skriven från Trafikpolisen.

Satan
men 800:- kan du fan inte gnälla över!
 
dom försökte köra ikapp mig med R1:an... dom han dock inte .... dom ringde hem och talade in på telefonsvaret att dom tyckte att jag borde infinna mig OMG hos polisstationen... jag skrattade... dagen efter sitter det en bötes lapp på 800kr på hojen när jag parkerat den inne i Gbg-centrum... lappen var skriven från Trafikpolisen.

Satan

aj faan men hellre pböter än andra böter...
 
dom försökte köra ikapp mig med R1:an... dom han dock inte .... dom ringde hem och talade in på telefonsvaret att dom tyckte att jag borde infinna mig OMG hos polisstationen... jag skrattade... dagen efter sitter det en bötes lapp på 800kr på hojen när jag parkerat den inne i Gbg-centrum... lappen var skriven från Trafikpolisen.

Satan

Var det böter för felparkering? Får Trafikpolisen ens skriva ut böter på felparkering i så fall? :va
 
103 km/h på 50-väg.... 2000 i böter och 3 månader till fots
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top