Hur är hojen sänkt. 701 enduro

Ytterligare en viktig fråga är ju om några originaldelar har tagits bort vid ”sänkningen” och om dessa i så fall finns kvar och ingår i köpet…?

Detta är väsentligt för den som tänker ”höja tillbaka” till original. Om originaldelar saknas så ska priset vara rejält lågt då kostnaden för att återställa kan bli hög. Detta köp kan bli lika smart som att köpa en de-cattad sPorTt-Hojj utan original avgassystem och upptäcka att den ska besiktas om en månad…
 
Fick nu svar från han som gjort det, dämparen och gaffeln är kortade. Ska tydligen gå att återställa...

Man sätter vanligtvis distanser så att fjädringen inte kan fjädra ut fullt. Det är bara att plocka lös dom ifall man vill återställa.

Edit: Jag var visst femte man på den bollen. Sorry ifall jag kränkte någon.
 
Last edited:
Tänkte mer på att de är tystlåtna? Osäker på om norrlänningar har mer skam än gemene man. Ngn kanske kan upplysa mig?
Jag håller inte med. Känner inte en enda tystlåten norrlänning.
Är jobbet korrekt utfört är det väl bara att säga vad som gjorts. Skammen kommer väl om det är ett fuskjobb och de inte vill berätta vad det består av.
F ö har väl de någon säljare med författarambitioner som skriver hela essäer, vilkas kvalitet jag inte ämnar kommentera. Kanske förväxlar.
 
Jag håller inte med. Känner inte en enda tystlåten norrlänning.
Är jobbet korrekt utfört är det väl bara att säga vad som gjorts. Skammen kommer väl om det är ett fuskjobb och de inte vill berätta vad det består av.
F ö har väl de någon säljare med författarambitioner som skriver hela essäer, vilkas kvalitet jag inte ämnar kommentera. Kanske förväxlar.
Skämt åsido. Håller med. Känns underligt att byta in en hoj där de inte vet vad som är gjort.
När jag väl fick tag i firman som gjort det var det minst sagt kryptiska svar.
 
Ägaren kanske inte vet vad som är gjort, han har väl bara betalat någon för det.
Det är ju firman som gjort sänkningen som svarat underligt. Typ, vi har sänkt hojen. Jag frågar hur. De svarar typ att den blivit lägre. Sen att handlaren har bytt in den utan att veta hur den är sänkt är en annan fråga.

Vill verkligen inte hänga ut de som sänkt den, de vet nog vad de gör. Men tala ur skägget ville de inte.
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top