välj en lugn och harmonisk hundras, skiljer sig så klart från individ till individ men generellt finns det ett par st som är i regel rätt normalt funtade i huvudet. ex från små hundar till större raser: chiuahua, dvärgpinsher, mellanpinsher, fransk bulldogg, engelsk bulldogg, amstaff, staffe, labrador, cavalier king charles, schäfer, golden retriver, alla diverse mastiff, dom flesta molosshundar, grand danoir. finns extremt många olika raser att välja bland. det allra bästa är att kolla igenom skk.s rasregister och läsa om dom som verkar intressanta. var inte rädd för bulldogg-raserna, oftast väldigt lugna hundar som inte behöver extremt med motion. vill du ha en större ras så är mastiffer väldigt lugna och harmoniska hundar. molosshundar kan vara lite skarpare och ha lite vakt i sig men finns mer mer och med mindre vakt. am.staff och staffe är perfekta familjehundar och har en utmärkt anpassningsförmåga. mycket krut o kompakthund som gillar både när det händer mycket men kan lika väl vara världens soffpotatis.
kan sitta och berätta för dig i all evighet men d bästa är om du kolla upp ett par st som verkar intressanta och sen fördjupa sig i dom raserna.
dom flesta raser har någon form av problem med/antingen: höfter, armbågar, andningsbesvär, hjärtproblem, allergier. därför är det viktigt att du hittar seriösa uppfödare och verkligen kollar upp så att det inte finns inom väld linje. inget av dessa sjukdomar går att se på valpar utan detta är något som kommer när hunden är vuxen.