HOREX VR6 - tysk unik hoj

2018 modellen Warhawk påminner om 1907 års modell när jag kollar in bromsarna.
Läderhuva 100 år senare är kanske fortfarande bästa skyddet. Mot få tråkigt.
Och man ska inte vara lång. Om man har svårt böja knäna......
https://www.curtissmotorcycles.com/warhawk

18" hjulen gör nog att skivorna ser klenare ut än vad de är. Tror de är bättre än brukligt i glidarklassen.
 
Glenn Curtiss körde med en V8 i sin mc, 1907 körde han i syfte att slå världsrekord. Att däcken är vita beror på att man inte hade uppfunnit hur man gör dem svarta ännu.

Det gick inte att ladda upp bilder så här kommer länkarna till dem istället:

https://www.cycleworld.com/sites/cy.../08/glenncurtissv8.jpg?itok=R0jgXu6T&fc=50,50

https://www.cycleworld.com/sites/cy...glenncurtissv81907.jpg?itok=QmHc3tf8&fc=50,50

Curtiss Motorcycles finns i dag också. :)

https://www.curtissmotorcycles.com/



Nja, tycker nog att den nya Horex är ful, fast det brukar jag tycka om hojar som jag köper sen. En Horex kommer aldrig hamna i mitt garage, svärfar hade nån gammal från stenåldern och den var också ful. Tycker nog att min Street Triple R (därav pseudo Str3 R) låter rappare också.

Det är ju fysiskt omöjligt för tyskar att bygga snygga hojar. Fast jag vill fortfarande ha en imperator, var det en sån din svärfar hade tro? Fyrtakts parallelltwin. Verkar sällsynta..
 
Eftersom hockeyfrilla och Boney M fortfarande är gångbart i Tyskland kan man inte vänta sig något annat än detta. Hojen har väl något drag av 50 talets Horex över tanken men är annars ett exempel på storvulen och smaklös teknikonani. Vem som köper en sådan här hoj för närmare 400 lax svenska kan man undra. Märket har varit dött och begravet sen 1960. De hojar som tillverkades i efterkrigstidens Tyskland var ganska små och påminner väldigt lite om denna skapelse. De som åkte Horex för 50 -60 år sedan är gamla nu och knappast i läge för att köpa en ny svindyr hoj. Att det skulle bli ett ekonomiskt klipp att köpa och spara verkar inte troligt då ca 20 % av de tillverkade ligger ute på försäljning.
Men, någon måste ha plöjt ned stålar i projektet och gjort en analys som kan verka gynnsam för projektet. Inget jag skulle lägga mina pensionspengar i.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top