Honda V3 (med elektrisk kompressor?)

Coola Ola

Progressiv klassicist
Gick med
10 Nov 2006
Ort
I verkligheten, idag
Hoj
Hembygge, SuperSport 950S
Honda lanserar ett koncept med 75˚ V3-motor, är det inte rätt spännande? Dessutom med integrerad elektrisk kompressor som aktiveras ”on demand”. Känns som en grej som bara Honda skulle hitta på. Tydligen SKA den komma i produktion I någon form av motorcykel, oklart vilken typ.

 
Kan den räknas som hybrid?
Drivs ju delvis på el!
 
On demand känns ju som ett kortvarigt extratillskott vid typ omkörningar, inget man använder konstant.
Ja, det låter troligt. Ett litet batteri på någon kWh eller så som ger kraft kortvarigt, och ev som laddas vid inbromsning (hur mycket det nu skulle kunna ge från bakhjulet)?
 
Varför krångla till det och också lägga till vikt. Det är väl sällan brist på ström från en gående motor.
Den förbrukade energin vid start är ju återladdad på några minuter, LED-lysen drar väldigt lite så nog kan ett turbobatteri hålla uppladdat utan extra krångel.
 
Tycker det är en kul idé
Dom har väl lärt sig lite om el-turbo/kompressor från F1
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top